Szymon Spandowski

Urbaniści opracowali nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta

Czy wytyczne dotyczące kierunków rozwoju Torunia sprowadzą ciemne chmury nad Polmos? Fot. Jacek Smarz Czy wytyczne dotyczące kierunków rozwoju Torunia sprowadzą ciemne chmury nad Polmos?
Szymon Spandowski

Osiedla mieszkaniowe będą w Toruniu rosły m.in. na terenach dawnych zakładów przemysłowych i gruntach powojskowych. Wzrośnie też obszar przeznaczony dla centrów handlowych.

Toruńscy radni miejscy zajmą się przygotowanym przez urbanistów nowym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta. Poprzedni taki dokument, pochodzący z 2006 roku, z wielu powodów trzeba było zaktualizować.

- Powstał w dużym stopniu nowy dokument, który zmienia spojrzenie na nasze miasto. Jest to spojrzenie nowoczesne, na miarę XXI wieku, mając na względzie nowy dynamiczny rozwój społeczeństw i uwarunkowania ekonomiczne - mówi Anna Stasiak, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu.

To spojrzenie pozwala urbanistom zobaczyć w przyszłości miasto 230-tysięczne, chociaż w tej chwili liczba mieszkańców Torunia spada, czego autorzy studium są świadomi.

Dokument przewiduje szereg zmian przeznaczenia terenów przemysłowych czy powojskowych, wprowadzając tam funkcje mieszkaniowe i usługowe. Osiedla będą zatem rosły na gruntach dawnych Zakładów Drobiarskich przy ulicy Gniewkowskiej i Poznańskiej. Przy okazji przypominamy, że są to również tereny obozu jenieckiego z czasów wojny i miejsce pochówku kilku tysięcy przetrzymywanych tam ludzi. Wszystkich masowych grobów do tej pory nie odnaleziono, zatem jakiekolwiek roboty ziemne w tych okolicach powinny być poprzedzone badaniami.

Studium otwiera także dla mieszkaniówki bramy Zakładów Spirytusowych. Między ulicami Chrobrego, Kościuszki i Batorego urbaniści widzą budynki wielorodzinne i usługowe, podobnie jak na gruzach Tormięsu. Na terenie po rzeźni budowa bloków już się jednak zaczyna, natomiast Polmos, dziś najdłużej działający w jednym miejscu zakład przemysłowy Torunia, po kilku gwałtownych zakrętach historii wyszedł na prostą.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Spandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.