Upał szczególnie groźny dla sercowców. Uważać powinni też diabetycy
Krew staje się bardziej gęsta, serce przyspiesza, a ciało intensywnie się poci. Tak bronimy się przed upałem
Zkażdym dodatkowym stopniem Celsjusza podstawowej temperatury ciała serce przeciętnej osoby zaczyna bić o 10 uderzeń na minutę szybciej. Podczas upałów priorytetem ludzkiego organizmu staje się więc utrzymanie właściwej temperatury ciała i ochrona przed przegrzaniem.
Upały mogą powodować spadek ciśnienia tętniczego
Podwyższona temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a w konsekwencji spadek ciśnienia tętniczego. W odpowiedzi serce zaczyna szybciej bić (w celu utrzymania ciśnienia na właściwym poziomie) i tym samym wykonuje większą pracę. U osób zdrowych mechanizmy regulacji ciśnienia tętniczego stanowią fizjologiczną odpowiedź na podwyższoną temperaturę otoczenia, ale u osób z miażdżycą i chorobami układu krążenia większe obciążenie serca może prowadzić do zaburzeń w jego ukrwieniu i pojawieniu się dolegliwości bólowych. Zbyt gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego u osób przyzwyczajonych do jego podwyższonych wartości upośledza przepływ krwi przez ważne narządy i może prowadzić np. do udaru mózgu.
Upały zwiększają ryzyko zakrzepów i zatorów
Wraz z utratą płynów krew staje się bardziej gęsta i rośnie ryzyko zakrzepów.
Upały prowadzą do utraty elektrolitów
Wraz z 1 litrem potu możemy stracić około 2,9 g chlorku sodu. Utrata elektrolitów (sodu, potasu, chloru, magnezu czy wapnia) przyczynia się do powstawania skurczów mięśni, zaburza przewodnictwo nerwowe i upośledza powstawanie płynów ustrojowych. Znaczne obniżenie stężenia sodu w osoczu krwi prowadzi do obrzęku komórek.
Upały są niebezpieczne przy cukrzycy i niewydolności nerek
Diabetycy znacznie częściej umierają w okresach upałów - ich włókna nerwowe mogą nie wysyłać do naczyń krwionośnych sygnału nakazującego im, aby się rozszerzyły. W ten sposób może zmniejszyć się ilości krwi docierającej do powierzchni skóry w celu obniżenia temperatury. Według niektórych badań diabetycy charakteryzują się także mniejszą potliwością. Chorzy z problemami nerkowymi powinni szczególnie wystrzegać się odwodnienia, które negatywnie wpływa na ich uszkodzone nerki.