Agata Sawczenko

Uniwersytet w Białymstoku ocenzurował wystawę o granicach tolerancji

Zdecydowano o usunięciu części wystawy Interphoto ze ścian wydziału matematyki Uniwersytetu w Białymstoku. Chodzi o prace Patrycji Łapszy. Fot. Marta Murawska Zdecydowano o usunięciu części wystawy Interphoto ze ścian wydziału matematyki Uniwersytetu w Białymstoku. Chodzi o prace Patrycji Łapszy.
Agata Sawczenko

Tak postanowiła rada wydziału. A mnie akurat na radzie nie było - mówi o decyzji usunięcia części wystawy Interphoto ze ścian wydziału matematyki jej dziekan, prof. Krzysztof Prażmowski. Chodzi o prace Patrycji Łapszo.

Nastrojowe, czarno-białe, oszczędne w formie, ale jednocześnie ciepłe i takie zwyczajne. Tyle tylko, że ludzie na nich są nadzy - od pasa w górę. Na jednej fotografii widać damską pierś. Na innej - parę przytulających się młodych ludzi. Na kolejnej - bohaterowie są dużo starsi. Jest też fotografia przedstawiająca trzy kobiety, dwie kobiety, dwóch mężczyzn. Jednak nagość tu nawet nie zbliża się do pornografii. Mimo to zdjęcia przez pracowników wydziału zostały uznane za na tyle kontrowersyjne, że rada kazała je usunąć.

Prace Patrycji Łapszy z cyklu „True of Love” to część wystawy „Cień obrazu” w ramach festiwalu Interphoto. Temat tegorocznej edycji to „Granice tolerancji”. I w innych miejscach, gdzie gościł festiwal, widzowie i gospodarze tej tolerancji podołali. Wydawało się, że tak będzie i w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie zdjęcia zawisły w połowie września. Niestety, w środę po południu, na dwa tygodnie przed zakończeniem projektu, władze uczelni poprosiły organizatorów, by usunęli je ze ścian.

-

Usłyszeliśmy, że ta wystawa wzbudza kontrowersje - mówi Grzegorz Jarmocewicz, dyrektor festiwalu. Przyznaje, że chodziło zarówno o nagość modeli przedstawionych na zdjęciach, jak i o to, że na niektórych są przedstawione pary homoseksualne. Mówi, że już od półtora tygodnia dochodziły do niego opinie, że na zdjęciach jest przedstawiona perwersyjna nagość.

 

W dalszej części artykułu dowiesz się m. in.:

 

 • jak sprawę tłumaczy rzeczniczka Uniwersytetu w Białymstoku

 • komu nie spodobały się prace

 • jak decyzję uniwersytetu ocenia autorka wystawy

 

Pozostało jeszcze 75% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Sawczenko

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.