Uniwersytet Łódzki jest dumą całego regionu. Powstał wiosną 1945 roku
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia nie tylko Łodzi, ale i całego regionu. Studiuje na niej ponad 43 tysiące studentów. Wszystko zaczęło się wczesną wiosną 1945 roku. Wtedy Łódź obiegła wiadomość: Będzie uniwersytet!
Nieżyjący już prof. Profesor Romuald Skowroński znany chemik, były rektor Uniwersytetu Łódzkiego opowiadał nam przed laty, że na uniwersytet zgłaszali się bardzo różni ludzie.
- Tacy, jak ja którzy dopiero zdali maturę - wyjaśniał prof. Skowroński. - Ci, którzy studiowali przed wojną, uczący się podczas wojny na tajnych kompletach. Ludzie, którzy przyjechali z zachodu, ze wschodu. Byli w Armii Krajowej, Ludowym Wojsku Polskim.
W 1945 roku do Łodzi zaczęli przyjeżdżać nie tylko przyszli studenci, ale też profesorowie uniwersytetów w Wilnie i Lwowie, a także w Warszawie. Część kadry stanowi zaś wykładowcy łódzkiego oddziału Wolnej Wszechnicy, która działała w Łodzi przed wojną. 5 marca powołano Komitet Organizacyjny Uczelni Państwowej w Łodzi. Na jego czele stanął profesor Teodor Vieweger. Pochodził z Piotrkowa Trybunalskiego. Urodził się w tym mieście w 1888 roku. Był znanym polskim biologiem. Skończył gimnazjum w Warszawie. Był absolwentem studiów medycznych w Liege oraz zoologicznych w Brukseli. Przed wojną był rektorem Wolnej Wszechnicy Polskiej.
Okazuje się, że szkołę wyższą chciano utworzyć w Łodzi jeszcze za czasów carskich. Taki pomysł pojawił się w 1864 roku. Wyszedł z kręgu łódzkich kupców, burżuazji. W Łodzi miał powstać Instytut Politechniczny. Do tego jednak nie doszło. Tak naprawdę nie wiadomo dlaczego.
- Może dlatego, że ówczesny prezydent Łodzi Andrzej Rosicki sprzyjał Powstaniu Styczniowemu i nie był mile widziany przez władze carskie? - zastanawiali się po latach historycy.
Trzy lata później w Petersburgu powstał Instytut Techniczny i sprawa utworzenia w Łodzi szkoły wyższej powróciła dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W grudniu 1921 roku powołano do życia Instytut Nauczycielski. Miał być zalążkiem uniwersytetu, ale przestał istnieć w roku akademickim 1927/28. W 1928 roku zakończyła swą działalność inna namiastka uniwersytetu - Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Ekonomicznych. Jej żywot trwał tylko 3 lata. W 1928 utworzono łódzki oddział warszawskiej Wolnej Wszechnicy. Była też namiastką wyższej uczelni. Wolna Wszechnica istniała do 1939 roku.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień