UMK rozbudowuje centrum sportowe, ruszyła też budowa siedziby dla toruńskiej konserwacji
Budowane od podstaw Centrum Konserwacji UMK pozwoli w końcu naukowcom rozwinąć skrzydła i zabiegać o najambitniejsze światowe projekty.
Bolączką toruńskiej konserwacji zabytków jest jej rozdrobnienie i brak odpowiedniej infrastruktury. - Jest zlokalizowana w kilku różnych budynkach w mieście, naukowcom brakuje też pomieszczeń i odpowiednich zabezpieczeń dla dużych obiektów z górnej konserwatorskie półki - w przeszłości, jak opowiada dr Katarzyna Krynicka - Szroeder, koordynator budowy nowego Centrum, bywało, że z tych powodów ambitne projekty konserwatorskie światowego formatu przechodziły toruńskim specjalistom koło nosa.
Rośnie nowe Centrum
To ma się wkrótce zmienić. Na działce za Wydziałem Sztuk Pięknych UMK, pomiędzy ulicami Bema oraz Fałata powstaje zupełnie nowe Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Narodowego.
- Naszpikowany najnowocześniejszymi instalacjami obiekt umożliwi konserwację najbardziej wymagających obiektów. Powstaną osobne magazyny dla materiałów przed i po konserwacji, odpowiednio wyposażone i zabezpieczone - opisuje możliwości nowego Centrum koordynatorka budowli.
Trzypiętrowy budynek, który stawia dla UMK firma Erbud powstaje za 31 mln złotych. Za kolejne 6 mln złotych UMK kupi do niego aparaturę, dokładnie 115 nowych urządzeń, w tym m.in. skaner 3d, który pomaga w badaniu zarówno obrazów jak i całych kwartałów obiektów urbanistycznych. Urządzenie precyzyjnie określa m.in. jakich dokonywano przeróbek w danym obiekcie na przestrzeni epok.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień