Andrzej Plęs

Ulica Tkaczowa w Boguchwale do zmiany. Patronem papież i prymas, a nie komunista

Ulica Doktora Tkaczowa jest dla Boguchwały główną ulicą miasta. Fot. Krzysztof Kapica Ulica Doktora Tkaczowa jest dla Boguchwały główną ulicą miasta.
Andrzej Plęs

Jan Paweł II i Kardynał Stefan Wyszyński za kilka dni prawdopodobnie zostaną patronami głównej ulicy w Boguchwale, która dziś nosi nazwę Doktora Tkaczowa.

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, obecny patron ulicy Józef Tkaczow został uznany za postać gloryfikującą komunistyczny system totalitarny i jako taki nie zasługuje na miano jej patrona. Wymuszony ustawą pomysł zmiany spotkał się ze sprzeciwem części mieszkańców miejscowości, dla których dr Tkaczow był postacią zasłużoną i dla Boguchwały, i dla środowiska medycznego regionu.

Tymczasem z komunikatu IPN wynika, iż nazwa „ulica Doktora Tkaczowa bądź ulica Józefa Tkaczowa w ocenie Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, powinna zostać zmieniona jako wypełniająca normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej”.

- Temat zmiany nazwy ulicy poruszany był podczas spotkań osiedlowych w czerwcu i - przyznaję - były na ten temat różne głosy. Jednak prawo jest prawem i jeśli my do końca sierpnia nie zmienimy nazwy, zrobi to za nas wojewoda. Rada miasta pisała i do urzędu wojewódzkiego, i do IPN, otrzymaliśmy jednoznaczną odpowiedź, że musi być zmieniona

- przyznaje Ewa Śliwa, wiceburmistrz Boguchwały.

Józef Tkaczow „naraził się” ustawie dekomunizacyjnej tym, że w 1928 r. wstąpił do Komunistycznej Partii Polski, podczas wojny, spędzonej częściowo w obozach koncentracyjnych, został członkiem Polskiej Partii Robotniczej, po wojnie pracował jako lekarz w szpitalach dla byłych więźniów obozów.

W pamięci wielu mieszkańców Boguchwały zapisał się jako doktor, który ubogich leczył za darmo, w pamięci źródeł historycznych m.in. jako organizator polikliniki przy ul. Jagiellońskiej w Rzeszowie, potem naczelnik Wydziału Zdrowia Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Rzeszowie, współtwórca miejscowego szpitala MSW, którego został dyrektorem. Ale był też członkiem Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Partii Robotniczej, później członkiem władz wojewódzkich PZPR, także przewodniczącym Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Wojewódzkiej Rady Narodowej. Czyli wprawdzie współtworzył opiekę medyczną w województwie, ale był komunistą i czynnym członkiem partii komunistycznej. I jako taki nie zasługuje na status patrona ulicy, która w Boguchwale nosi jego imię od 1973 roku.

Kłopot w tym, że wciąż jeszcze ul. Doktora Tkaczowa jest dla Boguchwały główną ulicą miasta, siedziby przy niej i adresy ma wiele firm i instytucji, nawet urząd miasta mieści się (jeszcze) przy ulicy Doktora Tkaczowa.

Kto sfinansuje zmianę adresów, pieczątek, nagłówków w dokumentach firmowych, tablic informacyjnych i z nazwą ulicy?

- Nad tym powinien się zastanowić ustawodawca, przecież nie rada miejska w Boguchwale ustanowiła takie prawo, my je tylko mamy wykonywać

- podpowiada wiceburmistrz Śliwa.

O zmianie patrona ulicy radni Boguchwały mają zdecydować 31 sierpnia.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.