Tomasz Kubaszewski

Ul. Kościuszki 89 w Suwałkach. Widzą policję - znikają. A potem piją dalej

Adres Kościuszki 89 pojawia się na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa jako punkt, gdzie odbywa się picie alkoholu w miejscu publicznym. Fot. Archiwum Adres Kościuszki 89 pojawia się na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa jako punkt, gdzie odbywa się picie alkoholu w miejscu publicznym.
Tomasz Kubaszewski

Po zmroku lepiej do tej bramy nie wchodzić. - Piją, przeklinają, a czasami dochodzi do bójek - twierdzą lokatorzy mieszkający w pobliżu.

Chodzi o bramę znajdującą się przy ul. Kościuszki 89. Kilka lat temu już o niej pisaliśmy z takiego samego powodu, jak obecnie. W pobliżu znajduje się całodobowy sklep monopolowy. Amatorzy trunków zaopatrują się tu w różne alkohole, które potem wypijają w bramie. Załatwiają tam też swoje potrzeby fizjologiczne.

Przez tę bramę prowadzi tymczasem najkrótsza droga z ul. Kościuszki na pobliskie osiedle mieszkaniowe.

- Mieszkańcy omijają bramę i chodzą na około - opowiadają ludzie. - Ale nie jest to chyba normalna sytuacja?

Eliza Sawko, oficer prasowy suwalskiej policji, mówi, że z tego rejonu miasta nie było w tym roku zbyt dużej liczby zgłoszeń. Ale adres Kościuszki 89 pojawia się na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa jako punkt, gdzie odbywa się picie alkoholu w miejscu publicznym.

- Nasze patrole często tu zaglądają - zapewnia.

Problem polega jednak na tym, że na widok oznakowanego radiowozu amatorzy picia w bramie po prostu uciekają. Wracają wówczas, gdy policyjny samochód zniknie z pola widzenia.

- Oczywiście, będziemy konsekwentnie przy Kościuszki 89 się pojawiali i postaramy się ten problem rozwiązać - dodaje Eliza Sawko.

Lokatorzy pobliskich domów uważają, że sprawa zostałaby załatwiona, gdyby sklep monopolowy przestał istnieć albo przynajmniej ograniczono by godziny jego funkcjonowania.

Nie jest to jednak takie proste. W myśl obowiązujących wciąż przepisów, miasto nie może ingerować w godziny otwarcia sklepów, jeżeli na taki punkt zgodził się właściciel nieruchomości. Z kolei odebranie koncesji możliwe jest jedynie wówczas, gdy różne niepożądane zdarzenia mają miejsce w samym sklepie lub jego najbliższej okolicy. A odległość do bramy przy Kościuszki 89 wynosi kilkadziesiąt metrów.

Tomasz Kubaszewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.