Ukrainiec haruje, zarabia i śle do domu. Ile dokładnie?

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Małgorzata Oberlan

Ukrainiec haruje, zarabia i śle do domu. Ile dokładnie?

Małgorzata Oberlan

W rodzinnej Połtawie więcej niż 5 tys. hrywien (660 zł) Igor nigdy nie zarobił. W Polsce wyciąga 3,5 tys. zł „na rękę” i połowę wysyła do domu. Szczęściara - mówią o żonie Igora znajomi. Ona mówi, że szczęście to rodzina w komplecie.

Co musi się wydarzyć, by człowiek zdecydował się na zarobkową emigrację? Jeśli w ojczyźnie zarabia grosze, nie ma perspektyw, rodzi mu się dziecko, a znajomi już chwalą sobie „rabotę na Polsze” - rozwiązanie pojawia się samo. Tak było w przypadku Igora.

Nasze życie na Ukrainie

Od ponad roku Igor pracuje i mieszka w średniej wielkości mieście w Kujawsko-Pomorskiem. W blisko 300-tysięcznej Połatwie zostawił żonę Julię, małego synka i życie bez nadziei. W mieście nad Worsklą pracował w dużym zakładzie produkcyjnym.

- Najczęściej moje wynagrodzenie wynosiło 4 tysiące hrywien (ok. 528 zł). W dobrych miesiącach udawało się wyciągnąć do 5 tysięcy (660 zł) - opowiada Igor.

Teraz wyobraź sobie, Czytelniku, że mając do dyspozycji taką sumę (żona zajmuje się dzieckiem) musisz utrzymać mieszkanie, wyżywić i ubrać trzyosobową rodzinę. Igor i Julia w Połtawie mieszkają w M-3 o powierzchni 45 metrów kw. Latem całość opłat za to lokum zamyka się w 600 hrywnach. Już jednak jesienią, ze względu na koszty ogrzewania i większe zużycie prądu koszty rosną. Zimą wynoszą 1500 hrywien.

Zwykły chleb: 13 hrywien (1,7 zł). Litr mleka: 20 hrywien (2,6 zł). Kilogram fileta z kurczaka: 90 hrywien (11,8 zł). Jak w Polsce...

Z dalszej części materiału dowiesz się: 

 • ile kosztują żywność oraz ubrania na Ukrainie
 • ile Ukraińcy wydają w Polsce na utrzymanie
 • jak wielu Ukrańców pracuje w naszym kraju
Pozostało jeszcze 79% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.