Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Ukraińcy upodobali sobie Kraków. Miasto wyjdzie im naprzeciw

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Piotr Subik

Ukraińcy upodobali sobie Kraków. Miasto wyjdzie im naprzeciw

Piotr Subik

Urzędnicy magistratu chcą wiedzieć, jakie są potrzeby Ukraińców studiujących, pracujących i mieszkających w Krakowie. Dlatego część pytań tegorocznej edycji „Barometru Krakowskiego” skierowana będzie do nich.

Już ponad 70 tysięcy Ukraińców żyje w Krakowie. Takie są ostatnie szacunkowe dane konsulatu Ukrainy. To osoby, które pod Wawel przyjechały m.in., by podjąć pracę, np. w sektorze usług biznesowych, a także na studia. Studentów z Ukrainy najłatwiej spotkać w okolicach Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego. Nauki pobiera tam obecnie prawie 2 tys. studentów z Ukrainy. - To 25 proc. wszystkich studiujących - mówi rzeczniczka tej uczelni Anna Cieślik. Dodaje, że wielu Ukraińców studiuje dziennikarstwo, fizjoterapię, kosmetologię, ale najbardziej oblegają oni... stosunki międzynarodowe. - Mają przekonanie, że ukończenie tego kierunku pomoże im znaleźć pracę w Polsce i na Zachodzie - mówi Cieślik.

W dalszej części tekstu przeczytasz o: 

 • Tym, w jaki sposób Kraków dostosowuje się do obywateli Ukrainy
 • Ilu Ukraińców studiuje w Krakowie
 • Jakich kroków ze strony władz możemy się jeszcze spodziewać 
Pozostało jeszcze 83% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Piotr Subik

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Zbigniew Rusek

Co za dużo to nie zdrowo. Kraków jest od wielu lat przeludnionym miastem, stojącym w korkach, smogu, więc napływ ludności z innych miast Polski lub z zagranicy jeszcze bardziej pogarsza sytuację. Szkoda, ze nie napływają do wyludniających się Katowic, do jeszcze szybciej wyludniającej się Łodzi, by miał kto pracować w fabrykach (z pracy w biurowcach nie ma żadnego pożytku a te wszystkie krakowskie biurowce powinno się wyburzyć, gdyż to jest niewolnictwo XXI wieku i "prca" zabijająca intelekt oraz niepożyteczna społecznie). Jak chcą Ukraińcy mieszkać w Polsce, to niech wybiorą jakieś wyludniające się miasto, gdzie trzeba zasiedlać. Nadmiar ludzi na studiach (zwłaszcza innych niż medycyna) to też nie jest korzystne, gdyż ludzie po studiach zwykle nie mają pracy zgodnej z poziomem i kierunkiem wykształcenia, a potrzeba do pracy rąk (dosłownie rąk a nie głów), czyli potrzeba: spawaczy, ślusarzy, stolarzy, budowlańców, hydraulików, kucharzy, elektryków, sprzedawczyń itd.).

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.