Uczniowie z Jarosławia zrobili protezę ręki dla swojej koleżanki. Powstała przy pomocy drukarki 3D

Czytaj dalej
Fot. Kamil Jaworski
Kamil Jaworski

Uczniowie z Jarosławia zrobili protezę ręki dla swojej koleżanki. Powstała przy pomocy drukarki 3D

Kamil Jaworski

Trzech uczniów technikum w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu, zaprojektowało i wykonało rękę z filamentu. To materiał wykorzystywany w drukarkach 3D.

Właśnie za pomocą tego urządzenia uczniowie wykonali protezę. Artur Czyrny, uczeń 4 klasy, który zajmuje się projektowaniem m.in. części maszyn, był odpowiedzialny za zaprojektowanie elementów ręki w programach typu CAD.

Zadaniem Damiana Kobylińskiego z 1 klasy było ich wydrukowanie. I choć brzmi to dość prosto, to jest to zadanie bardzo skomplikowane. Jego działką była praca nad rozszerzeniami plików z projektami, tak aby dobrze wykonała je drukarka 3D.

- Na tym etapie trudnością był druk małych otworów. Ważne jest także dozowanie ilości filamentu, a więc tworzywa, które jest wykorzystywane przez drukarki 3D w zależności od tego, czy dany element ręki miał być bardziej twardy czy miękki

- wyjaśniają uczniowie.

W przypadku wykonanej przez nich protezy liczą się dziesiętne części milimetra. Nauczyciel ZSTiO Artur Tutka podkreśla, że wszyscy tworzeniem sztucznej ręki, za pomocą której uczennica będzie mogła chwytać różne przedmioty, zajmowali się po raz pierwszy. Robili to metodą prób i błędów. Kilkumiesięczna praca nie jest jeszcze skończona, choć mechaniczna ręka jest już gotowa. Dziewczyna, prostując rękę w łokciu będzie zaciskać palce w sztucznej dłoni. Zginając rękę - będzie prostować palce.

Jest to możliwe dzięki temu, że odpowiednie linki są przeciągnięte przez całą sztuczną rękę aż powyżej łokcia. W najbliższych tygodniach młodzi konstruktorzy z jarosławskiego technikum chcą jeszcze ulepszyć rękę, instalując w niej moduł elektroniczny, dzięki któremu proces zginania palców będzie jeszcze prostszy.

Protezę ręki wydrukowali na drukarce 3D

W dalszej części tesktu przeczytasz m.in.:

"Mechaniczna ręka, którą zaprojektowali i wydrukowali na drukarce 3D uczniowie ZSTiO w Jarosławiu, pomoże ich koleżance ze szkoły. W najbliższych tygodniach ręka zamieni się w elektroniczną."

Pozostało jeszcze 56% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Kamil Jaworski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.