Uczniowie jak żołnierze, rusza program pilotażowy MON dla klas mundurowych
Trzy szkoły z Łódzkiego zakwalifikowały się do programu pilotażowego MON dla klas mundurowych.
57 szkół w Polsce zakwalifikowano do programu pilotażowego klas mundurowych, który ruszy we wrześniu. Na tej liście znalazły się trzy szkoły z woj. łódzkiego, które prowadzą już klasy mundurowe: Zespół Szkół Ogrodniczych w Ostrowie koło Łasku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim i XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Śniadeckiego w Łodzi. Listę ogłoszono w Ostródzie podczas II edycji Targów Proobronnych Pro Defense.
Najwięcej szkół do programu zakwalifikowano w województwach mazowieckim (7) i lubelskim (5), a najmniej w pomorskim - tylko dwie. W pozostałych województwach normą są trzy, cztery szkoły. Jak dowiedzieliśmy się w MON, szkoły do programu kwalifikowano właśnie tak, aby pokryły w miarę równomiernie terytorium całego kraju.
W 2019 roku MON planuje uruchomienie klas wojskowych w każdym powiecie
W Polsce działa obecnie kilkaset szkół realizujących innowacje pedagogiczne w zakresie edukacji obronnej. Czemu ma służyć nowy program pilotażowy przeznaczony dla 57 z nich? MON chce w ten sposób wesprzeć system odbudowy rezerw osobowych Sił Zbrojnych. Dotychczasowe specjalistyczne formy kształcenia w tych szkołach odbywały się w oparciu o programy autorskie, czego efektem był różny poziom otrzymanej wiedzy wojskowej i podstawowego przygotowania do potencjalnej służby wojskowej wśród absolwentów tych klas. Teraz wszystko ma być spójne i ujednolicone.
Program pilotażowy, który uruchomiony zostanie 1 września, będzie trwał dwa lata (dwa semestry w klasie II, jeden semestr w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej) i będzie miał formę zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także w postaci szkolenia poligonowego. Łącznie to 185 godzin lekcyjnych realizowanych w formie eksperymentu pedagogicznego. Zajęcia będą się odbywały przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych MON.
Absolwenci szkół biorących udział w programie będą mogli po zakończeniu nauki przejść kilkutygodniowe szkolenie zakończone przysięgą wojskową oraz przeniesieniem do rezerwy. Będą mieli również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, jak również do Wojsk Obrony Terytorialnej. Osoby pragnące kontynuować naukę na wyższych uczelniach wojskowych będą mogły liczyć na dodatkowe 30 punktów w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych, czego do tej pory nie było.
Na takie właśnie zmiany liczył major rezerwy Sławomir Miszczuk, były rzecznik 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, a obecnie opiekun klas wojskowych w ZSP nr 1 w Tomaszowie. Szkoła podpisała wcześniej porozumienia z Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Sztuki Wojennej i Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Blisko współpracuje z 7. batalionem kawalerii powietrznej w Tomaszowie.
- W Ostródzie mówiono również, chociaż bez konkretów, że wojsko będzie nas wspomagać jeśli chodzi o umundurowanie, wyposażenie, pomoce naukowe - cieszy się major Miszczuk.
A że są to wydatki niebagatelne, świadczy przykład z ZSP nr 1. Dwa roczniki z Tomaszowa otrzymały z MON gratis komplety umundurowania. Używanego, ale w na tyle dobrym stanie, aby się godnie prezentować. Takie możliwości się już skończyły. Teraz za umundurowanie muszą płacić rodzice i uczniowie, a jest to wydatek ok. 900 zł na ucznia.
MON planuje również wprowadzić w ramach programu pilotażowego dodatkowe korzyści dla uczniów: państwowy certyfikat szkolenia z pierwszej pomocy medycznej i dofinansowanie kursu na prawo jazdy kategorii B.
W klasach mundurowych w całej Polsce uczy się ok. 50 tys. uczniów. W woj. łódzkim, według danych Kuratorium Oświaty, jest 30 szkół prowadzących blisko 90 klas mundurowych, do których uczęszcza co najmniej 1.800 uczniów. Co najmniej, bo dla kilku szkół brak danych o liczbie uczniów. Pod pojęciem klas mundurowych kryją się jednak nie tylko klasy o profilu wojskowym, ale także policyjne i strażackie. Na ok. 1.800 uczniów, ponad 800 uczy się w klasach o profilu wojskowym. Najwięcej szkół prowadzących klasy mundurowe (po cztery) jest w Łodzi i pow. radomszczańskim. W pięciu powiatach (wieruszowskim, wieluńskim, pajęczańskim i łódzkim wschodnim) nie ma takich szkół w ogóle.
Jeśli program pilotażowy się powiedzie, z czasem klasy wojskowe będą w każdym powiecie. Ministerstwo Obrony Narodowej planuje uruchomienie powszechnego programu „klasa wojskowa w każdym powiecie” od roku szkolnego 2019/2020.