Uczelnie chcą się połączyć, by stworzyć silny ośrodek

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Uczelnie chcą się połączyć, by stworzyć silny ośrodek

Leszek Kalinowski

Wczoraj senaty UZ oraz PWSZ w Sulechowie dały rektorom zielone światło do rozmów o połączeniu. Co na fuzji zyska region?

Nieoficjalne rozmowy o połączeniu obu uczelni rozpoczęły się dwa miesiące temu. Ale dopiero wczoraj rektorzy – Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Tadeusz Kuczyński, i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie, prof. Marian Miłek – postanowili oficjalnie poinformować o swoich planach. Właśnie wczoraj o tych samych godzinach rozpoczęły się senaty UZ oraz PWSZ. W obu miastach decyzja była taka sama: czas rozpocząć proces połączenia, by 1 października studenci mogli rozpocząć kształcenie w Wydziale Zamiejscowym UZ w Sulechowie.

Dlaczego pracownicy uczelni uznali, że trzeba połączyć siły? Trwają bowiem zaawansowane prace nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym. Z zapisów wynika, że państwo chce wspierać przede wszystkim duże uczelnie. Te małe, regionalne, stoją na straconej pozycji.

– My będziemy się składać na funkcjonowanie dużych ośrodków – mówi prof. Kuczyński. – One i tak mają 5-6-krotnie większą dotację.

Pieniądze, jakie otrzymują uczelnie zielonogórska i sulechowska, z roku na rok są coraz mniejsze.
– Co roku tracilibyśmy 2, a nawet 2,5 procent dotacji. W ciągu pięciu lat mielibyśmy mniej o 20 mln zł – wylicza rektor UZ. – Jeśli połączymy się z Sulechowem, dostaniemy w pierwszym i drugim roku dotację większą o 3 procent, na
koszty związane z integracją. W ciągu pięciu lat dotacja ta nie będzie mogła być mniejsza.

Inny powód połączenia to niż demograficzny. W ciągu ostatnich ośmiu lat liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych w naszym regionie zmalała dwukrotnie, więc i studentów jest dużo mniej. Tymczasem niektóre kierunki studiów dublują się. Czas więc na połączenie sił. Jak podkreślają rektorzy, chodzi o wykorzystanie potencjału obu uczelni, by stworzyć silny ośrodek naukowo-badawczy. Dzięki temu pieniędzy nie powinno zabraknąć.

– Kiedy pierwszy raz zostałem rektorem PWSZ, w Sulechowie studiowały 4 tysiące osób. Na pierwszy rok przyjęliśmy 800 żaków – mówił prof. Miłek. – Dziś w niektórych salach hula wiatr. Przez cały semestr nie są one wykorzystywane. A bazę mamy bardzo dobrą...
Na razie senaty obu uczelni dały rektorom zielone światło. Teraz trzeba wypracować porozumienie. Powinny go przyjąć oba senaty. Uchwałę należy dołączyć do wniosku uczelni o połączeniu, skierowanym do ministra nauki i szkolnictwa wyższego. On rozporządzeniem przypieczętuje integrację.

– Chcemy, by 1 października studenci w Sulechowie rozpoczęli już kształcenie w Wydziale Zamiejscowym UZ – deklaruje prof. Miłek.
Taka zmiana to rozwój UZ, na którym dziś pracuje blisko 2 tys. osób i studiuje kilkanaście tysięcy żaków. To także możliwość ściągnięcia do nas wybitnej kadry i rozwój własnej, przeprowadzanie badań i znaczących projektów.

W Sulechowie byłyby kierunki praktyczne (I stopnia). Nadal wykonywano by tam liczne badania. Właśnie wczoraj dotyczyły one chleba o smaku pizzy.

– Wykonujemy 300 usług rocznie, z tego 40 proc. dla regionu, a 60 proc. dla całej Polski – dodaje prof. Miłek.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.