Uczelnia to nie jest przedsiębiorstwo [Uczelnie członkowskie KRUP]
- Zmiany w szkolnictwie wyższym są potrzebne, ale wymagają namysłu. Tymczasem uczelnie wciąż są niedofinansowane - mówią ich rektorzy.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy był gospodarzem piątkowej Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. - To dla naszej uczelni prestiż, że odbywa się ona właśnie na UKW - mówi prof. Janusz Ostoja-Zagórski, jego rektor.
- KRUP to najstarsza konferencja uniwersytetów polskich - wyjaśnia prof. Bronisław Marciniak, rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i przewodniczący KRUP. - Zrzesza ona 20 klasycznych uniwersytetów polskich wraz z najstarszym Uniwersytetem Jagiellońskim, jak i największym Uniwersytetem Warszawskim. Nie dzielimy się jednak na mniejsze i większe, ponieważ misja uniwersytetu jest jednakowa dla wszystkich. Naszym celem jest wymiana informacji i wypracowanie wspólnej polityki w zakresie organizacji badań i dydaktyki.
Wstęp do zmian
Rektorzy podsumowali mijającą kadencję KRUP 2012-2016. - Za najważniejsze osiągnięcie uważam zmianę w sposobie gospodarowania finansami przez uczelnie - podkreśla prof. Marciniak. - Zauważmy, że liczba studentów stacjonarnych w tych uniwersytetach nie zmieniła się znacznie w ostatnich latach. Na ich kształcenie przeznaczane są środki, które otrzymujemy z budżetu państwa. Zmniejszają się jednakże przychody czerpane przez uczelnie ze studiów niestacjonarnych, ze względu na zmniejszającą się liczbę studentów pobierających naukę w tym trybie. Zachowanie wysokiej jakości kształcenia wymaga zwiększenia dofinansowania szkolnictwa wyższego, w tym polskich uniwersytetów.
Uczelnie członkowskie KRUP:
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Wrocławski
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Katolicki Uniwersytet Lubelski
- Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie
- Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
- Uniwersytet Opolski
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
- Uniwersytet Rzeszowski
- Uniwersytet w Białymstoku
- Uniwersytet Szczeciński
- Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie
- Uniwersytet Papieski w Krakowie
- Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
- Uniwersytet Zielonogórski
Tymczasem ministerstwo nauki zapowiada, że chce szkolnictwo wyższe zreformować. - Obecnie w Sejmie uchwalana jest „mała” nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym - mówi prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego i wiceprzewodniczący KRUP. - Zmiany dotyczą głównie odbiurokratyzowania uczelni. Uproszczone mają zostać zasady prowadzenia dokumentacji związanej m.in. z kształceniem czy tworzeniem nowych kierunków studiów. Także okresowe oceny pracowników mają być dokonywane co 4, a nie jak obecnie co 2 lata. Nowelizacja również usuwa wiele drobnych, lecz uciążliwych usterek obecnej ustawy. KRUP popiera te zmiany, podkreślając, że jest to dopiero wstęp do napisania nowej ustawy. Poważniejsze systemowe zmiany wymagają oczywiście namysłu.
![Uczelnia to nie jest przedsiębiorstwo [Uczelnie członkowskie KRUP]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/6d/29/575dafe1e910d_p.jpg?1470966305)
Jak podkreśla prof. Pałys, uczelnia jest skomplikowanym organizmem, a nie przedsiębiorstwem odgórnie zarządzanym. - Rektor ma ułatwiać pracownikom prowadzenie badań naukowych, a nie narzucać tematy badawcze czy wskaźniki do osiągnięcia. Nie pracujemy też w celu osiągnięcia konkretnego wyniku finansowego. Ważna jest innowacyjność, podkreślana przez rząd. W potocznym rozumieniu wiążemy ją z biznesem i tutaj pole do popisu mają uczelnie profilowane, np. politechniki czy uczelnie ekonomiczne. Innowacyjność jest jednak potrzebna również w innych dziedzinach. Mam tu na myśli m.in. innowacyjność administracji publicznej, samorządów terytorialnych, miast, a w tych dziedzinach uniwersytety się sprawdzają. Podsumowując, te wszystkie zagadnienia wymagają dyskusji, a dopiero później zapisów w ustawie.
Wybrano nowe władze
Podczas konferencji wybrano nowe władze KRUP na kadencję 2016-2020. Przewodniczącym KRUP został prof. Wojciech Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Funkcję wiceprzewodniczących obejmą: prof. Stanisław Michałowski z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie oraz prof. Edward Włodarczyk z Uniwersytetu Szczecińskiego. Tymczasowo sekretarzem KRUP pozostaje prof. Marek Kręglewski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, dyrektor Międzyuniwersyteckiego Centrum Informatyzacji.