Uczciwi przedsiębiorcy nie mają czego się bać
Rozmowa z Wojciechem Orłowskim, dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.
Rozpoczyna działalność Krajowa Administracja Skarbowa. Na czym polega reforma?
Utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oznacza, że 1 marca 2017 r. przestają funkcjonować organy administracji podatkowej, celnej i kontroli skarbowej w znanym dotychczas kształcie. Urzędy skarbowe (US) oraz izby administracji skarbowej (IAS) będą działać tak jak obecnie - nie zmienią się ich siedziby ani zasięg terytorialny, zmieni się jedynie nieco katalog zadań, które realizują. Zostanie on rozszerzony o zadania z zakresu podatków: akcyzowego, od wydobycia niektórych kopalin i od gier, a w przypadku IAS - także o zadania związane z cłem.
Podobnie będzie z oddziałami celnymi - będą się mieściły tam, gdzie do tej pory i będą wykonywały te same zadania, co obecnie. Natomiast na bazie izb celnych, urzędów celnych oraz urzędów kontroli skarbowej powstają urzędy celno-skarbowe i ich delegatury. Będą to jednostki wyspecjalizowane głównie w wykrywaniu przestępstw popełnianych na szeroką skalę na szkodę Skarbu Państwa i ściganiu ich sprawców.
Czemu mają służyć te zmiany?
Reforma ma do spełnienia dwa główne cele. Po pierwsze: chcemy, żeby obsługa podatników była na jeszcze wyższym poziomie, co z jednej strony będzie oznaczało prace nad podnoszeniem standardów obsługi klientów oraz jeszcze bardziej ujednoliconą informację podatkową i celną. Powstanie ogólnopolska Krajowa Informacja Skarbowa, która m.in. zapewni jednolite indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego.
Drugi kluczowy cel to zapobieganie przestępczości, m.in. wyłudzeniom VAT. Piony kontroli i zwalczania przestępczości ekonomicznej będą odpowiadać za likwidację istniejącej szarej strefy i minimalizację wykroczeń i nieprawidłowości w tym zakresie.
Natomiast z punktu widzenia samej administracji reforma pozwoli na optymalniejsze wykorzystanie dostępnej kadry oraz zasobów organizacyjnych i finansowych.
Czy i co zmieni się w przypadku płatników podatku dochodowego?
W przypadku podatku dochodowego wszystko zostaje tak jak do tej pory. Podatnicy nadal będą go rozliczać w swoich dotychczasowych urzędach skarbowych. Nie zmieniają się ani ich siedziby, ani rachunki bankowe, na które ten podatek się wpłaca.
Jakie zmiany czekają pozostałych podatników: przedsiębiorców, płatników akcyzy itd.?
Zgłoszenie rejestracyjne, zeznania, deklaracje, informacje oraz inne dokumenty w zakresie akcyzy należy składać do właściwego w sprawie akcyzy urzędu skarbowego. Podobnie wygląda sytuacja z wnioskami o wydanie znaków akcyzy. Podatnicy podatku od gier powinni składać deklaracje i informacje o dopłatach właściwemu naczelnikowi US. Podatnicy importujący towary złożą zgłoszenie celne w oddziale celnym. Należności związane z powyższymi czynnościami należy wpłacać na dotychczasowe numery rachunków bankowych, jednak jako odbiorcę należy wskazać US w Nowym Targu (obsługuje on te należności w całym kraju - przyp. red.).
Kontrolę podatkową będą przeprowadzać US na dotychczasowych zasadach, ale pojawia się kontrola celno-skarbowa, którą będą wykonywać urzędy celno-skarbowe. Będzie to tzw. procedura twarda, stosowana w przypadku czynów zabronionych o wysokim ciężarze gatunkowym.
Celem jest ujawnianie i niwelowanie przestępstw i wykroczeń skarbowych. Czy przedsiębiorcy mają się czego obawiać?
Uczciwi przedsiębiorcy z całą pewnością nie mają czego się obawiać. Zmiany są właśnie m.in. po to, żeby chronić ich interesy, choćby poprzez zagwarantowanie na rynku prawdziwej konkurencji i tworzyć lepsze warunki w urzędach, które ich obsługują. Natomiast z całą pewnością obawiać się powinni przestępcy, których działalność nakierowana jest na oszustwa i wyłudzenia VAT. Zresztą, co ciekawe, często z grona uczciwych przedsiębiorców urzędnicy skarbowi słyszą, że należy konsekwentnie ścigać oszustów, ponieważ traci na tym nie tylko budżet państwa, ale właśnie także podatnicy uczciwie prowadzący swój biznes.
Czy struktura KAS w woj. podlaskim różni się od tych w innych regionach?
Tak, trochę się różnimy. Wynika to z faktu, iż jesteśmy jednym z niewielu województw, które ma granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, co oznacza dużo więcej niż w innych województwach zadań, związanych właśnie z obsługą tej granicy. Dlatego w Podlaskim Urzędzie Celno-Skarbowym bardzo ważnym zadaniem będzie obsługa granicy i walka z przestępczością przygraniczną, natomiast w Izbie Administracji Skarbowej w Białymstoku utworzony został Pion Celno-Graniczny, który te zadania koordynuje i nadzoruje.