Cezary Kassak

Tytus, Romek i A'Tomek płatają figle już 60 lat. Nie uwierzycie, kogo spotkali w Bieszczadach

Główni bohaterowie kultowego komiksu. Ten rysunek Papcio Chmiel wykonał specjalnie dla kolekcjonera Wojciecha Jamy. Fot. Ze zbiorów Wojciecha Jamy Główni bohaterowie kultowego komiksu. Ten rysunek Papcio Chmiel wykonał specjalnie dla kolekcjonera Wojciecha Jamy.
Cezary Kassak

Romek i A’Tomek od 60 lat uczłowieczają szympansa Tytusa. W tym czasie bohaterowie kultowego komiksu przeżyli masę przygód, m.in. w Bieszczadach, o których Tytus mówi, że to „najpiękniejszy zakątek w Europie”.

Niektóre komiksy z serii „Tytus, Romek i A’Tomek” wydawano nawet w nakładach 500-tysięcznych, ale i tak podaż nie zawsze nadążała za popytem.

„Wydawcy i księgarze, uczestniczący w kiermaszowej niedzieli, twierdzą zgodnie, że takich tłumów publiczności jeszcze nie gościli w swych stoiskach. (…) Dosłownie walczono o siódmą księgę Tytusa, Romka i A’Tomka. Musiała interweniować milicja”

– informował w 1972 roku stołeczny „Express Wieczorny”.

Księgi TRiA stanowiły przedmiot pożądania paru pokoleń dzieci i nastolatków w Polsce. Niejeden dzieciak na tych książeczkach uczył się czytać. Komiks rozweselał, dostarczał rozrywki, a zarazem podejmował niebłahe tematy, m.in. piętnował pijaństwo, uwrażliwiał na kwestie związane z przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego, ochroną zabytków i środowiska.

„Chodziło mi również o stworzenie polskiego komiksu z polskimi bohaterami i z polskimi dowcipami językowymi, bezkrwawego i niewulgarnego” – tłumaczył jego autor, Henryk Jerzy Chmielewski, czytelnikom znany jako Papcio Chmiel.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak powstały imiona Tytus i A'Tomek
 • kogo Tytus spotykał w Bieszczadach
 • co wydarzyło się podczas spotkania z Papcio Chmielem we Wrzawach
Pozostało jeszcze 87% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Cezary Kassak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.