E-recepta to duże ułatwienie dla pacjentów, także tych starszych
W Łódzkiem - w Skierniewicach - wystawiono pierwszą e-receptę w Polsce. Stało się to 9 maja 2018 roku. NZOZ Judyta ze Skierniewic nadal jest liderem w Polsce, jeśli chodzi o liczbę wystawionych e-recept, do tej pory lekarze z tej poradni wystawili 40 tys. e-recept. Ogółem w Łódzkiem wystawiono 94 tys. e-recept dla ponad 10 tys. pacjentów.
E-recepta to recepta, którą Twój lekarz wystawi Ci elektronicznie.
E-recepta wygodna i czytelna
Jeżeli przepisano Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji.
- Każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek.
- E-recepta jest zawsze czytelna.
- Nie zgubisz jej.
- Wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).
- Zrealizujesz ją w każdej aptece w Polsce.
- Pełnomocnictwa dla bliskich osób - to znaczy, że mama widzi e-recepty swoich dzieci, babcia może upoważnić wnuczka do odbioru leków.
E-recepty
Jeśli zalogujesz się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, będziesz mógł otrzymać e-receptę w najwygodniejszej formie - SMS. Jeśli podczas pobytu na wakacjach skończy Ci się lek, który bierzesz przewlekle, Twój lekarz wyśle ci e-receptę SMS-em. Co to oznacza? Lekarz elektronicznie wystawi e-receptę. Pacjent otrzyma SMS z 4-cyfrowym kodem lub e-mail z załączoną informacją o e-recepcie. W aptece farmaceuta poprosi nas o podanie 4-cyfrowego kodu oraz numeru PESEL osoby, na którą wystawiona jest recepta albo też zeskanuje kod z informacją o e-recepcie, którą mamy w e-mailu. Pacjent może też otrzymać od lekarza wydruk informacyjny i na podstawie tego wydruku farmaceuta wyda lek.
Lek z e-recepty wykupimy w dowolnej aptece, nie tracąc refundacji. Chorzy przewlekle po ustaleniu z lekarzem mogą dostać kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie.
Z myślą o seniorach
- Badania wskazują, że polscy seniorzy najbardziej cenią sobie wolny czas i możliwość samorealizacji. Cyfryzacja w ochronie zdrowia z pewnością te potrzeby wspiera - przekonuje Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. - Zamiast szukać apteki, w której będą dostępne wszystkie leki z recepty papierowej, warto poprosić lekarza o e-receptę, a następnie kupić każdy lek w dowolnej aptece bez odpisów i bez straty refundacji. Lekarz może też zdalnie przepisać e-receptę na leki, które stale przyjmujemy. Wreszcie, możemy poprosić wnuczkę lub wnuka, aby w drodze ze szkoły czy pracy zrealizowali naszą e-receptę - wystarczy pełnomocnictwo udzielone w Internetowym Koncie Pacjenta - wyjaśnia Janusz Cieszyński. - A dla osób, które preferują tradycyjne formy komunikacji - każda z e-usług w ochronie zdrowia jest dostępna w postaci wydruku informacyjnego - dodaje.
Najwięcej e-recept w Łódzkiem otrzymują pacjenci w wieku 41-75 lat.
E-recepta w Łódzkiem
Liczba placówek, które wystawiają e-recepty ciągle rośnie. Teraz jest to już niemal 300 placówek. Uprawnienia do wystawiania recept ma już ponad 631 lekarzy i lekarzy stomatologów.Recepty otrzymało już niemal 50 tysięcy pacjentów w każdym wieku.
Załóż profil zaufany w NFZ
Internetowe Konto Pacjenta to konto, na którym gromadzą się wszystkie informacje o Twoim leczeniu. Możesz się na nie zalogować np. profilem zaufanym. Profil zaufany można założyć bez wychodzenia z domu - online z wykorzystaniem elektronicznych usług banku, którego jesteś klientem. Możesz także zarejestrować się w serwisie pz.gov.pl i potwierdzić swój profil w jednym z 1.500 punktów potwierdzających w całej Polsce (działają one w oddziałach NFZ, urzędach gminy, urzędach skarbowych). Zarówno listę banków, jak i punktów potwierdzających można znaleźć na stronie pz.gov.pl. Pamiętajmy, że profil zaufany przyda się nie tylko do logowana na swoim koncie IKP. Dzięki profilowi zaufanemu można korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych, czyli załatwiać ważne sprawy bez wychodzenia z domu.
Ważne! Aby potwierdzić profil zaufany należy zabrać ze sobą dowód osobisty i telefon komórkowy.
Można zgłosić się do NFZ
Profil można też założyć w każdej z siedzib Narodowego Funduszy Zdrowia w całym województwie:
- Łódź, sala obsługi przy ul. Kopcińskiego 56
- Piotrków Trybunalski, al. Armii Krajowej 15 (wejście od ul. Szkolnej)
- Sieradz, plac Wojewódzki 3
- Skierniewice, ul. Jagiellońska 29
Odpowiedź na wszystkie pytania uzyskamy pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590.
IKP to nie tylko e-recepty
Co znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta?
- Zobaczysz swoje e-recepty z informacją o dawkowaniu leków.
- Sprawdzisz, jakie recepty (także papierowe) zrealizowałeś po 1 stycznia 2019 roku.
- Znajdziesz historię swoich wizyt (od 2008 roku) refundowanych przez NFZ.
- Udostępnisz bliskiej osobie lub lekarzowi informację o stanie zdrowia i historię przepisanych leków.
- Masz dostęp do danych swoich dzieci do 18. roku życia.
- Kiedy otrzymasz e-skierowanie, zobaczysz informacje o zaplanowanych wizytach u lekarza, zabiegach, pobytach w szpitalu.
Znajdziesz tam też m.in. informacje o: miejscach, w których możesz się leczyć; receptach i skierowaniach wystawionych dla Twoich bliskich; wysokości płaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne.