Twierdza Toruń do muzeum
Rozmowa dnia: - Chcemy pokazać, jak ważnym elementem dziedzictwa są fortyfikacje - mówi dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz.
Remont i zmiana wystawy w Domu Mikołaja Kopernika, powiększenie Muzeum Toruńskiego Piernika o kolejne sale, adaptacja fortu na Muzeum Twierdzy Toruń - Muzeum Okręgowe przeżywa boom inwestycyjny?
To efekt przyjętego ładnych parę lat temu programu, zgodnie z którym sukcesywnie przeprowadzamy remonty i adaptacje, na nowo aranżując wystawy i urządzając kolejne. Nie byłoby Muzeum Toruńskiego Piernika, gdyby nie wystawa poświęcona piernikarstwu w Domu Kopernika. Żeby ją stamtąd zabrać, trzeba było przygotować miejsce przy ul. Strumykowej. Nie byłoby Muzeum Historii Torunia, gdyby nie adaptacja pomieszczeń przy ul. św. Jakuba na zbiory archeologiczne, które przenieśliśmy z Domu Eskenów, zwalniając w nim miejsce. Przeniesienie na ul. św. Jakuba naszej biblioteki pozwoliło urządzić nową ekspozycję w Ratuszu Staromiejskim.
Od września trwa remont w Domu Kopernika...
Kopernik to ikona Torunia, a jednocześnie Dom Kopernika jest obiektem dla muzealników trudnym. Poświęcone Kopernikowi muzeum musi pokazać go jako mieszkańca XV-wiecznego Torunia, miasta o określonej sytuacji społecznej, gospodarczej i politycznej. Musimy też zaprezentować uczonego i jego spuściznę. Musimy zachować i uwidocznić to, co najcenniejsze w kamienicy mieszczącej placówkę, a przy tym umożliwić wygodne zwiedzanie także mniej sprawnym gościom.
[b]Przy okazji prac w Domu Kopernika odkryto dawne wejście do piwnicy.[/b]
W dalszej części wywiadu:
- Gdzie powstanie nowy oddział muzeum?
- Ile losztują remonty w muzeum?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień