Tomasz Plaskota

TVP wyprodukuje seriale o żołnierzach wyklętych

Tomasz Plaskota

Telewizja Polska wyprodukuje dwa seriale o żołnierzach podziemia antykomunistycznego. Pokaże, jakimi wartościami kierowali się w walce.

Seriale będą opowiadać o dziejach Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych oraz o fikcyjnym oddziale, który walkę z komunizmem rozpoczął na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej.

Na podstawie powieści „Legion” Elżbiety Cherezińskiej powstanie serial o szlaku BŚ NSZ, która z Kielecczyzny dotarła do Niemiec, gdzie połączyła się z wojskami amerykańskimi gen. Pattona. - O napisaniu tej historii zadecydowało to co zawsze: fascynacja tematem, a także element zaskoczenia. Losy brygady są zaskakujące i przed „Legionem” były znane wąskiej grupie historyków i pasjonatów - opowiada Agencji Informacyjnej Polska Press o dziejach powstania powieści Elżbieta Cherezińska.

Dzięki brygadzie kilkuset żołnierzy, którym w Polsce pod okupacją sowiecką groziła śmierć, uratowało życie. Podczas długiego marszu brygada stoczyła potyczki z Sowietami, komunistami i Niemcami.
- Historia brygady jest niesamowita. To jedna z nielicznych polskich historii z czasów II wojny światowej, która kończy się happy endem. Brygada Świętokrzyska wyruszyła z Kielecczyzny i po długim marszu, uchodząc przed sowiecką ofensywą i niemieckimi oddziałami, dotarła przez Śląsk, Czechy do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech. Podczas marszu walczyli z komunistycznymi oddziałami, wyzwolili obóz koncentracyjny w Holiszowie, w którym Niemcy więzili około tysiąca kobiet różnej narodowości, w tym Żydówki - mówi AIP historyk Sebastian Bojemski.

Serial o żołnierzach wyklętych ma przedstawiać historię fikcyjnego oddziału podziemia, oparty jest jednak na prawdziwych historiach.

- Kontynuowali walkę o niepodległość. Seriale o podziemiu antykomunistycznym pokażą, jakimi wartościami kierowali się żołnierze drugiej konspiracji. Wielu z nich to członkowie Obozu Narodowego, wychowani w szkole politycznej Romana Dmowskiego - powiedział AIP historyk prof. Jan Żaryn.

Autor: Tomasz Plaskota

Tomasz Plaskota

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.