Tutaj rodzą się firmy. Wizyta w inkubatorze
- Inkubator to miejsce, w którym wykluwają się pisklaki. My też tu się wykluwamy - wyznaje z uśmiechem Sebastian Lachowicz.
Kilka tygodni temu informowaliśmy na naszych łamach o planach utworzeniach inkubatora przedsiębiorczości w budynku PKP w Inowrocławiu. Instytucja ta ma pomagać młodym firmom rozpocząć i prowadzić działalność gospodarczą.
Już od prawie roku Kujawski Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej prowadzi Fundacja Ekspert-Kujawy. Odwiedziliśmy młodych przedsiębiorców korzystających z pomocy inkubatora, by sprawdzić, jak takie inicjatywy sprawdzają się w praktyce.
Swoje pierwsze kroki stawia tu 29 młodych inowro-cławskich firm. Połowa z nich dostała tanie, dobrze wyposażone biura z komputerami i szybkim internetem. Druga połowa korzysta z tak zwanych biur wirtualnych. Pracują w terenie. W każdej jednak chwili mogą tu przyjść i skorzystać z pomocy prawnej, księgowej, marketingowej, ale również z sal, komputerów, drukarek itp.
- Inkubator to miejsce, w którym wykluwają się pisklaki. My też tu się wykluwamy. Jeszcze dwa, trzy lata i ktoś inny przyjdzie się tu wykluwać, a my już będziemy na tyle stabilni i samodzielni, że gdzieś się przeniesiemy - wyznaje Sebastian Lachowicz, który wspólnie z kolegą Krzysztofem Kurtyką prowadzi firmę informatyczną „6am Design”. Piętro niżej pracują ich żony. Agnieszka Kurtyka jest właścicielką sklepu internetowego Koallo. Joanna Lachowicz pracuje u niej na stażu. - Agnieszka dzielnie wspiera nas w sprawach księgowo-podatkowych. My ją wspieramy od strony techniczno-informatycznej. Wcześniej już się przyjaźniliśmy. To dało nam dobre podłoże do tego, by móc razem pracować. Próbujemy obalić mit o tym, co opowiadały jaskółki, czyli że najgorsze są spółki - komentuje Sebastian Lachowicz.
Jarosław Napierała, kierownik Kujawskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej w Inowrocławiu, z uśmiechem zauważa, że instytucja ta daje możliwość łączenia życia zawodowego z rodzinnym.
- Panowie prowadzą swoją działalność, ich żony swoją. Codziennie widzę ich, jak całymi rodzinami spotykają się na obiedzie w restauracji „Twoje Smaki”, która również jest częścią Inkubatora - zdradza Jarosław Napierała.
W Inkubatorze działają firmy z przeróżnych branż. Jest tu między innymi: restauracja, zakład krawiecki, fryzjerski, fotograficzny, spółki informatyczne czy sklep internetowy. Firma Gliese Majcieja Skoczylasa zajmuje się uzdatnianiem wody. - Niedługo minie rok, jak tu jestem. Firma się rozwija. Zatrudniłem nawet pracownika. Jestem zadowolony - wyznaje.
Szczegółowych informacji dotyczących współpracy z Inkubatorem udziela kierownik Jarosław Napierała Tel. 52-357-62-15. KIPS znajduje się przy jednej z głównych arterii Inowrocławia (skrzyżowanie ulic Dworcowej i Dubienka).