Turysta w Krakowie: dobro czy zło? Jakie zyski i straty przynoszą Małopolsce dzikie (często dosłownie) tłumy.

Czytaj dalej
Fot. Michal Czelusniak
Zbigniew Bartuś

Turysta w Krakowie: dobro czy zło? Jakie zyski i straty przynoszą Małopolsce dzikie (często dosłownie) tłumy.

Zbigniew Bartuś

Chmary turystów opanowały śródmieście Krakowa, wypierając stamtąd rdzennych mieszkańców, w tym pisarzy, poetów, plastyków, muzyków. To zabija ducha miasta. Czyli coś, z czego kulturalna stolica Polski z dawna słynie i co przyciąga do niej… chmary turystów. - Grozi nam to, co wcześniej spotkało Pragę: turystyfikacja i gentryfikacja, czyli radykalna zmiana charakteru tej części miasta. Stolica Czech utraciła przez to swój słynny urok i właśnie - ducha - ostrzega Karol Wałachowski, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Jego zdaniem, wzorem metropolii na Zachodzie, trzeba wprowadzic opłaty turystyczne, z których wpływy winny iść w całości na inwestycje służace mieszkańcom. Trzeba też koniecznie ograniczyć permanentny wynajem mieszkań na Starym Mieście.

W najnowszym „Barometrze Bartusia” (do obejrzenia w Dziennik Polski TV i Krakowska TV) Karol Wałachowski, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, obala mity dotyczące dobrodziejstw spływających na Małopolskę i jej stolicę za sprawą rozwoju turystyki (od początku dekady liczba odwiedzających Kraków wzrosła z 8 do 13 mln rocznie).

- Od 2004 r. Stare Miasto straciło 16 tys. z 49 tysięcy mieszkańców. Krakusi wyprowadzają się, bo są zmęczeni i zniechęceni tym, iż wszystko wokół przestawia się na obsługę turystów, którzy mają zupełnie inne potrzeby. Z tego powodu znikają lokalne sklepiki, kawiarenki, bary, zieleńce, place zabaw, a także tradycyjne imprezy i… cisza nocna. Zastępowane są sieciówkami i całodobowym gwarem- mówi ekspert. Zaznacza, że to zabija wyjątkowy charakter miasta, jego klimat.

Masowo znikają… sąsiedzi. Z powodu naporu turystów, stawki za wynajem na Starym Mieście szybują. Dla jednych lokatorów stały się nieosiągalne, inni postanowili wykorzystać okazję: wyprowadzili się do innych dzielnic, a swe lokale w centrum wynajmują m.in. za pośrednictwem popularnych sieci „współdzielenia”, jak Airbnb - które służą niejednokrotnie do omijania podatków i stanowią coraz uciążliwszą – bo nieuczciwą - konkurencję dla tradycyjnych hoteli i kwater.

Nagminnie zdarza się, że większość lokatorów kamienicy w centrum to turyści. Rdzenni mieszkańcy mają codziennie innych sąsiadów. – To niszczy delikatną tkanką miejską - mówi Karol Wałachowski.

Czytaj więcej:

 • A może są to koszty, które warto ponieść dla osiągnięcia gigantycznych zysków z turystyki?
 • Na czyim przykładzie możemy się uczyć?
Pozostało jeszcze 53% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.