Tu warto się uczyć - zachęcali na giełdzie
Kilkanaście placówek oświatowych promowało się w Zespole Szkół w gminie Aleksandrów Kujawski.
Od kilku lat naprzemiennie w Zespołach Szkół w Stawkach i w Służewie (gm. Aleksandrów Kujawski) organizowane są Giełdy Szkół Ponadgimnazjalnych z myślą o pomocy gimnazjalistom w wyborze przyszłej szkoły.
- Wcześniej organizowaliśmy targi zawodów, ale ta formuła wyczerpała się i teraz mamy giełdy szkół ponadgimnazjalnych - tłumaczy Wioletta Piotrowska, nauczycielka w słu-żewskim Zespole Szkół, odpowiedzialna na wczorajsze spotkanie, na którym swoje oferty prezentowało 18 placówek. Oferowały kształcenie na poziomie ponadgimnazjalnym lub przysposobienie do zawodu.
- Każdego roku mamy oferty szkół praktycznie z całego regionu, z Włocławka, Torunia, Bydgoszczy, Inowrocławia - podkreśla Wioletta Piotrowska. Nie inaczej było w tym roku.
- Przyjeżdżamy tu każdego roku, ponieważ takie targi dają efekty. Mamy uczniów z tego terenu - nie ukrywa Anna Mrozik-Gliszczyńska z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu.
- Prezentowanie naszej oferty na takich giełdach i targach to forma promocji szkoły. Chcemy, by wiedziano, że taka szkoła jak nasza istnieje - nie ukrywali w rozmowie z Pomorską Lidia Czy-żniejewska i Jakub Krzewińs-ki, nauczyciele w Liceum Ogólnokształcącym w Ciechocinku.
Na wielu stoiskach o promowanie placówki dbali uczniowie, dzieląc się ze zwiedzającymi gimnazjalistami własnymi doświadczeniami.
- Przyszedłem, gdy w „Hu-balu” otwierano Technikum Hotelarskie. Jestem w drugiej klasie. Nie żałuję wyboru szkoły. W tym roku wyjeżdżam na praktyki do Anglii - powiedział nam Maciej Kontowicz z Zespołu Szkół nr 2 im. mjra Henryka Dobrzańskiego „Huba-la” w Aleksandrowie Kujawskim. Jego szkolny kolega, Krzysztof Jakubaszek jest uczniem II klasy Technikum Usług Gastronomicznych. - Wybrałem tę szkołę właśnie po takiej giełdzie. Zachęcono mnie wtedy skutecznie. Jestem zadowolony.
Niektórzy uczniowie pokazywali, czego już się nauczyli, na przykład w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Toruniu czy Hufcu Pracy we Włocławku. Obie placówki zorganizowały na giełdzie punkty, w których adepci fryzjerstwa oferowali swoje usługi. Chętnych, by skorzystać z czesania nie brakowało.
Włocławski Hufiec promował tym roku przede wszystkim Zasadniczą Szkołę Zawodową oraz Rzemieślniczą Naukę Zawodu u pracodawcy.