Trzeci etap odmrażania gospodarki zaczyna się 18 maja. Mogą być czynne salony fryzjerskie i restauracje. Na jakich zasadach?
Bary i restauracje zostaną otwarte 18 maja wraz z wdrożeniem przez rząd trzeciego etapu odmrażania gospodarki. Ogłosili to premier i minister zdrowia 13 maja. Będą jednak funkcjonować na zupełnie nowych zasadach niż przed pandemią koronawirusa. Zasady bezpieczeństwa są rygorystyczne. Ile osób przy stoliku, czy można będzie skorzystać z toalety, co z maseczkami w barach i restauracjach, jak w ogóle zamówić posiłek?
Cóż. Na spotkania przy pizzy z grupą znajomych jeszcze będziemy musieli poczekać. Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia jasno określa zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywać bary i restauracje od 18 maja. Będzie można siedzieć zarówno w ogródkach, jak i w lokalu. Wśród wymogów i zaleceń dla barów i restauracji są m.in.: limit osób w lokalu (na jedną osobę musi przypadać co najmniej 4 mkw); obowiązkowa dezynfekcja stolika po każdym kliencie; zachowanie dwóch metrów odległości między stolikami. Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika; zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach; noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego.
Nowe zasady także u fryzjerów
Z ich usług również skorzystamy od 18 maja. Do czego natomiast będą zobowiązane salony kosmetyczne i fryzjerskie? Przede wszystkim do ochrony i dbania o bezpieczeństwo zarówno wszystkich pracowników, jak i klientów korzystających z usług. Należy zachować bezpieczną odległość 1,5 m między stanowiskami pracy i pracownikami, a jeśli nie można zachować tej odległości - konieczne jest ustawienie przepierzenia między stanowiskami pracy.
Należy nosić rękawiczki, maseczki a nawet gogle i przyłbice przy wykonywaniu usług, o ile to możliwe by chronić oczy, usta i nos, stosować strój specjalistyczny: odzież ochronną, jednorazową lub tekstylną. Umawianie wizyt jest możliwie najbezpieczniejsze tylko przez telefon lub internet. Należy przyjmować tylko osoby zdrowe (przed wizytą trzeba wykonać pomiar temperatury i krótka ankieta).
Liczba klientów w salonie powinna być ograniczona- przyjmować ich należy w odpowiednich odstępach czasowych. Rekomendowana jest rezygnacja z poczekalni. Rzeczy osobiste klienci mogą przechowywać w workach, żeby się ze sobą nie stykały. Klientów prosi się o noszenie maseczek i rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcję rąk.
Używane akcesoria i tekstylia powinny być jednorazowe lub wielorazowe, ale odpowiednio zdezynfekowane lub uprane po każdym kliencie (pranie 60 stopni.) Nie zaleca się serwowania kawy/herbaty - wyjątkiem jest woda w jednorazowych opakowaniach. Nie należy używać telefonów komórkowych. Zaleca się usunięcie testerów produktów. Preferowana płatność - w sposób bezdotykowy.
Fryzjerzy przyznaja, że ich kalendarze już się zapełniły.
- Pierwszy tydzień od otwarcia salonu mamy już zapełniony. Klienci wciąż się zapisują na kolejne wizyty - mówi Dorota Rogóż, właścicielka Salonu Fryzjersko-Kosmetycnego Gold w Siemianowicach Ślaskich. - Pracownicy będą musieli przejść szkolenie związane z nowymi zasadami sanitarnymi - dodaje
Zmiany są w kościołach
13 maja premier ogłosił też, że od niedzieli 17 maja więcej osób będzie mogło przebywać w kościołach podczas mszy lub innego nabożeństwa. Na jednego uczestnika ma przypadać ma 10 metrów kwadratowych, a nie jak dotychczas - 15 mkw.