Trwa szacowanie szkód, jakie na Podkarpaciu wyrządziła powódź

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Łokaj
af

Trwa szacowanie szkód, jakie na Podkarpaciu wyrządziła powódź

af

Zły stan wałów przeciwpowodziowych jest jedną z przyczyn podtopień, do których doszło w powiecie mieleckim. W tym oraz w innych podkarpackich powiatach trwa właśnie szacowanie szkód.

- Stan techniczny umocnień przeciwpowodziowych w powiecie mieleckim jest stanem, który uzasadnia potrzebę podjęcia działań, co najmniej w zakresie konserwacji - mówiła wczoraj na sesji sejmiku województwa podkarpackiego Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

O wały i rowy trzeba dbać

Konserwacją wałów przeciwpowodziowych, a tych na Podkarpaciu jest około 500 km, zajmują się Wody Polskie. Jednak, jak podkreśliła wojewoda, przeznaczone na ten cel nakłady nie są wystarczające i powinny być zwiększone.

Na ten sam problem zwrócił uwagę Michał Deptuła, wójt gminy Wadowice Górne.

- W naszej gminie mamy problem z wykaszaniem wałów, regularnym czyszczeniem i odmulaniem rowów melioracyjnych. Stosunkowo niewielkimi kosztami, regularnie utrzymując tę infrastrukturę na wyższym poziomie, uniknęlibyśmy szeregu zdarzeń - tłumaczył wójt Deptuła. Dodał, że w miejscu, w którym powstała wyrwa w wale, która przyczyniła się do zalania gminy, najprawdopodobniej mieściła się jama bobra. To ona zmniejszyła żywotność wału i jego stabilizację powodując, że wał pękł.

Wadowice Górne to jedna z tych gmin, które najbardziej ucierpiała w czasie powodzi.

- Przystępujemy do szacowania strat. O wsparcie finansowe będziemy się zgłaszać do odpowiednich instytucji - mówi Michał Deptuła.

Zasiłki dla poszkodowanych

Mieszkańcy z Podkarpacia mogą liczyć na pomoc ze strony państwa w postaci zasiłków specjalnych, które wypłacane są w kwocie 6 tys. złotych. Do tej pory spłynęły dwa takie wnioski - jeden z pow. mieleckiego, drugi z pow. dębickiego.

- Przekazałam 100 tys. złotych dla powiatu mieleckiego i 75 tys. zł dla pow. dębickiego. Pozostałe powiaty rozpoczynają szacowanie strat. Na pewno ten proces będzie jeszcze trwał i ze swej strony oddajemy do dyspozycji władz samorządowych te środki, które przewidują przepisy prawa, a więc specjalne zasiłki o charakterze remontowym do 20 tys. złotych i ewentualnie na odbudowę, ale takiego przypadku u nas raczej nie będzie, do 200 tys. zł

- poinformowała wojewoda Ewa Leniart.

I dodała, że samorządy mają obowiązek przekazania pół procent swoich wydatków budżetowych na realizację zadań z okresu zarządzania kryzysowego.

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego poinformował, że województwo dysponuje rezerwą i funduszami, które zostaną przeznaczone na wsparcie tych gmin, które najbardziej zostały dotknięte powodzią.

Strażacy przez cały czas pracują

Ubiegły tydzień był bardzo trudny dla służb oraz wojska, które zaangażowało się w akcję przeciwpowodziową. Ta była prowadzona w 16 powiatach.

- W tej chwili pompujemy wodę w pow. mieleckim w gminach Wadowice Górne, Czermin i Borowa. Pracuje tam 18 pomp dużej wydajności. Wypompowujemy wodę z zalewisk - poinformował Andrzej Babiec, podkarpacki komendant wojewódzki PSP.

Do odwołania nieprzejezdny jest most w miejscowości Raniżów oraz droga gminna w miejscowości Izbiska.

Zalanym powiatom sanepid przekazał środki dezynfekcyjne. Sytuacja, jeżeli chodzi o choroby zakaźne, jest stabilna.

af

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pottik

Stracony cały sprzęt... niepowetowana sprawa. Jedyne co mnie poniekąd pocieszyło,to wyjście na przeciw jednego sklepu rtv i agd (media expert), który poprzez tę powódź zrobił ofertę, która uwzględnia szczególnie teraz duże zapotrzebowanie na sprzęt. Dwa jakiekolwiek przeenione produkty uprawniają do rabatu

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.