Trwa remont kanałów w Łodzi. Ten przebiega pod starym cmentarzem przy al. Politechniki

Czytaj dalej
Fot. materiały prasowe
Wiesław Pierzchała

Trwa remont kanałów w Łodzi. Ten przebiega pod starym cmentarzem przy al. Politechniki

Wiesław Pierzchała

Ruszył remont niezwykłego kanału ceglanego z 1932 roku przy al. Politechniki, na 500-metrowym odcinku od ul. Skrzywana do ul. Wróblewskiego. Jego fenomen polega na tym, że zbudowano go przed wojną metodą górniczą, a nie - jak w innych przypadkach - odkrywkową.

Roboty wykonano w tunelu wydrążonym w ziemi na głębokości około siedmiu metrów. A wszystko to dlatego, że kolektor przebiegał pod ówczesnym cmentarzem ewangelickim. Chodziło więc o to, aby nie uszkodzić mogił i nagrobków. Dzisiaj w miejscu tym jest mroczny, z drzewami porośniętymi bluszczem, park im. Tadeusza Reytana, który klimatem nieco nawiązuje do dawnej nekropolii.

To jedyny kanał w Łodzi, który zbudowano metodą górniczą

Po to, aby nie uszkodzić grobów na cmentarzu ewangelickim

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Pierzchała

Jestem dziennikarzem w redakcji "Dziennika Łódzkiego". Jestem sprawozdawcą sądowym i opisuję najciekawsze procesy i rozprawy. Ponadto zajmuję się policją, prokuraturą, tematyką historyczną oraz związaną z łódzkimi zabytkami i rodami fabrykanckimi. Regularnie omawiam na łamach gazety nowe książki o tematyce historycznej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.