Skończyłeś szkołę ponadgimnazjalną? Studia? Może zgłosisz się do policji?
W województwie zachodniopomorskim trwa rekrutacja do służby w policji. Chcesz pomagać innym? Dbać o bezpieczeństwo i porządek publiczny? Szukasz ciekawej i stałej pracy? Zostań policjantem! - zachęcają mundurowi.
Zachodniopomorska policja planuje w 2017 roku przyjąć w swoje szeregi 310 nowych funkcjonariuszy. Przyjęcia odbędą się jeszcze w sierpniu - 80 osób, w listopadzie - 52 osoby oraz w grudniu - 75 osób. Oferta skierowana jest do młodych ludzi, absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz osób z wyższym wykształceniem po kierunkach przydatnych w pracy w policji (prawo, administracja, ekonomia, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne).
Pamiętać należy, że preferowani są kandydaci, którzy mają m.in. tytuł ratownika albo ratownika medycznego. Dodatkowe punkty w rekrutacji dostaną również osoby, które mają uprawnienia instruktora sportów walki, strzelectwa, ratownictwa wodnego, nurkowania czy sportów motorowodnych. Mile widziane jest także prawo jazdy kategorii „A” i „C” oraz znajomość języków obcych.
Po przyjęciu do służby nowo przyjęty funkcjonariusz odbywa 5,5 miesięczne szkolenie zawodowe podstawowe do jednej z policyjnych szkół. Po zakończeniu tego szkolenia, w ramach adaptacji zawodowej, następuje oddelegowanie do pełnienia służby w Oddziale Prewencji Policji. Czas delegowania wynosi 49 dni (czyli 37 służb).
Celem adaptacji zawodowej jest podniesienie praktycznych umiejętności służbowych, nabytych podczas szkolenia zawodowego podstawowego, tj.: zabezpieczanie imprez masowych, ochrona obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa, przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, działań pościgowych, poszukiwawczych.
Następnie policjantka lub policjant trafia do jednostki macierzystej, gdzie będzie pełnił codzienna służbę.
Ile można zarobić?
- Na początek, po przyjęciu do służby, 1.800 złotych na rękę, a po zakończeniu szkolenia - 2.400 złotych - to także stawka netto - mówi Mirosława Rudzińska z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Każdy, kto chce służyć w policji, musi spełnić określone wymagania: obywatel polski, niekarany, o nieposzlakowanej opinii. Co jeszcze?
- Korzystający w pełni z praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie, posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Ponadto mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej (potwierdzony adnotacją w książeczce wojskowej) - wylicza Mirosława Rudzińska z biura prasowego KWP w Szczecinie.
Postępowanie kwalifikacyjne do służby składa się z kilku etapów niepunktowanych (złożenie i sprawdzenie dokumentów, komisji lekarskiej) oraz punktowanych (test wiedzy, test sprawności fizycznej, test psychologiczny, rozmowa kwalifikacyjna).
Osoby zainteresowane powinny osobiście złożyć komplet dokumentów w Zespole ds. Doboru i Rezerwy Kadrowej Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, ul. Małopolska 47. Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.zachodniopomorska.policja.gov.pl