Trwa czwarta obrona Birczy. To bój o honor [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Trwa czwarta obrona Birczy. To bój o honor [WIDEO]

Norbert Ziętal

Takiej sesji Rady Gminy w Birczy jeszcze nie było. Spotkanie zorganizowano w hali sportowej miejscowego Zespołu Szkół. "Honor Polski ratuje podkarpacka Bircza” - napisał na swoim blogu ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski.

Tej sprawy nie byłoby, gdyby nie nieporadna polityka Ministerstwa Obrony Narodowej. Z inicjatywy szefa MON Antoniego Macierewicza jednego dnia zawieszono dwie tablice honorujące miejscowości walczące z UPA. Następnego dnia wymieniono jedną z nich. Na nowej zabrakło Birczy.

Na dwóch tablicach wymienionych było dwadzieścia jeden miejscowości, które w latach 1943 - 1946 na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej i Lubelszczyźnie, bohatersko broniły się przed atakami UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii). Wśród nich była Bircza, z datami 1945 - 1946. W tych latach ta miejscowość trzykrotnie obroniła się przed UPA. 8 listopada tablice zawieszono na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Zaledwie dzień później jedną z tablic wymieniono, na nowej Birczy już nie ma.

- Tablicę zdemontowano pod osłoną nocy. Ukazało się na ten temat mnóstwo publikacji, w różnych mediach, ale do dzisiaj nikt nie chce powiedzieć, kto stoi za wymianą tablic. Śmiem przypuszczać, że to presja Kijowa doprowadziła do podmiany

- mówi ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski.

W dalszej części artykułu:

 • co środowiska patriotyczne sądzą o całej sprawie
 • co postanowiono podczas specjanej sesji Rady Gminy
 • filmy wideo

 

 

 

Pozostało jeszcze 84% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.