Tropem tajemnic: Erich Koch, proces i Bursztynowa Komnata

Czytaj dalej
Fot. ARC DZ
Tomasz Szymczyk

Tropem tajemnic: Erich Koch, proces i Bursztynowa Komnata

Tomasz Szymczyk

Skarby zawsze rozpalają wyobraźnię. W ubiegłym roku zelektryzowała nas informacja o Złotym Pociągu w rejonie Wałbrzycha. Na Górnym Śląsku głośno było z kolei o skarbie ukrytym w jednym z szybów kopalni Miechowice. Cały świat szukał też zaginionej w czasie wojny Bursztynowej Komnaty. Czy to dzięki niej udało się zachować życie hitlerowskiemu zbrodniarzowi Erichowi Kochowi? Sześćdziesiąt lat temu jego proces śledziła cała Polska.

Sensacyjne doniesienia o Złotym Pociągu, który miał zostać ukryty pod koniec II wojny światowej w pobliżu linii kolejowej między Wrocławiem a Wałbrzychem, spowodowały, że nieco w cień usunęła się poszukiwana od 1945 roku słynna Bursztynowa Komnata. Prezent pruskiego króla Fryderyka Wilhelma dla cara Piotra I przez wiele lat zdobił pałac w Carskim Siole. W czasie wojny Niemcy przewieźli komnatę do Królewca. Tam widziano ją po raz ostatni. Została wywieziona i ukryta, a może spłonęła w bombardowanym pod koniec wojny mieście?

Właśnie z Bursztynową Komnatą wiąże się sprawa, którą nie tylko czytelnicy „Dziennika Zachodniego”, ale i cała opinia publiczna z kraju i zagranicy śledziła dokładnie sześćdziesiąt lat temu. Jesienią 1958 roku przed Sądem Wojewódzkim w Warszawie rozpoczął się proces niemieckiego zbrodniarza Ericha Kocha, wieloletniego nadprezydenta Prus Wschodnich, ale też zarządzającego okupowanymi przez nazistów Białostocczyzną i Ukrainą. Czy to właśnie Bursztynowa Komnata stała się kartą atutową, dzięki której nie wykonano na Kochu wyroku śmierci?

Pozostało jeszcze 84% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Szymczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.