Tropem premiera Steczkowskiego. Wiemy, gdzie mieszkał w Rzeszowie

Czytaj dalej
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Cezary Kassak

Tropem premiera Steczkowskiego. Wiemy, gdzie mieszkał w Rzeszowie

Cezary Kassak

Zasłużony polityk i finansista JAN KANTY STECZKOWSKI, w 1918 roku szef rządu Królestwa Polskiego, przez kilkanaście lat był rzeszowianinem. Dowiedzieliśmy się, gdzie dokładnie mieszkał w Rzeszowie.

Sto lat temu Jan Kanty Steczkowski należał do najważniejszych polskich polityków i ekonomistów. W trzech różnych rządach, działających zarówno przed, jak i już po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, piastował stanowisko ministra skarbu. Ale to nie wszystko. W 1918 roku został premierem Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego - jeszcze niesuwerennego, niemniej jednak legalnie funkcjonującego polskiego rządu.

Zanim znalazł się na szczytach władzy, w latach 70. i 80. XIX stulecia był mieszkańcem Rzeszowa. Uczył się w miejscowym C.K. Wyższym Gimnazjum (obecne I LO przy ul. 3 Maja). Na podstawie zgromadzonych w tutejszym Archiwum Państwowym katalogów tegoż gimnazjum ustaliliśmy - do tej pory nieupubliczniane - adresy, pod jakimi późniejszy „prezydent ministrów” mieszkał w Rzeszowie w czasie pobierania nauki.

W dalszej części przeczytasz:

  • w jakich kamienicach w Rzeszowie mieszkał Steczkowski
  • kim byli jego rodzice
  • jakie były jego inne związki z Podkarpaciem
Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Cezary Kassak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.