mn

Toruńska kuria diecezjalna zdecydowanie odpiera zarzuty zawarte w raporcie przekazanym papieżowi Franciszkowi

Papież Franciszek z raportem otrzymanym od posłanki Joanny Scheuring-WIelgus (w środku) Fot. Fot. Facebook/profil Joanny Scheuring-Wielgus Papież Franciszek z raportem otrzymanym od posłanki Joanny Scheuring-WIelgus (w środku)
mn

Ks. Jarosław P. natychmiast został zawieszony, dostał zakaz wykonywania funkcji kapłana, a potem - suspensę.

Chodzi o przekazany przez toruńską posłankę Joannę Scheuring-Wielgus i działaczy Fundacji „Nie lękajmy się” papieżowi Franciszkowi w Watykanie raport. Wymieniono w nim hierarchów kościoła katolickiego w Polsce, którzy mieli nie reagować na przypadki pedofilii wśród księży. Raport został upubliczniony.

Jest w nim też wątek biskupa Andrzeja Suskiego, ordynariusza diecezji toruńskiej w latach 1992-2018. Jego postać pojawiła się w kontekście sprawy Mariusza Milewskiego (wywiad z nim opublikowaliśmy w „Nowościach”) molestowanego jako dziecko, przez 9 lat, przez ks. Jarosława P., byłego proboszcza w Ostrowitem koło Jabłonowa Pom. Winę księdza uznał sąd państwowy i skazał go na więzienie, ale Sąd Biskupi miał go uniewinnić. Kapłan miał zostać przeniesiony do parafii w diecezji gdańskiej, w Pucku.

Zobacz też: Tłumu w klasach nie będzie

Autorzy raportu podali, że w 2016 roku koncelebrował on mszę świętą, towarzysząc metropolicie gdańskiemu, abp. Sławojowi Leszkowi Głodziowi. Biskup Suski miał nie reagować na postawione wobec ks. Jarosława P. oskarżenia.

Szybkie zawieszenie

W oświadczeniu wydanym przez kurię diecezjalną w Toruniu jej rzecznik ks. Paweł Borowski wyjaśnia, że sprawy miały się zupełnie inaczej.

„Informacje podane w raporcie są nieprawdziwe, a Kuria Diecezjalna Toruńska po otrzymaniu formalnego zgłoszenia o popełnieniu przestępstwa rozpoczęła procedury zgodne z prawem kanonicznym i obowiązującymi przepisami. Po złożeniu formalnego doniesienia przez pokrzywdzonego, w dniu 27 listopada 2012 roku, ks. Jarosław P. został zawieszony w wykonywaniu urzędu proboszcza. Zakazano mu także publicznego wykonywania jakichkolwiek funkcji kapłańskich, co jest równoznaczne z zakazem duszpasterstwa wśród dzieci i młodzieży. 13 grudnia 2012 roku, po zgłoszeniu sprawy w Kongregacji Nauki Wiary, rozpoczęto formalne procedury wynikające z prawa kanonicznego” - czytamy w oświadczeniu kurii.

Zobacz także: Kiedy do lekarza bez skierowania

Napisano w nim również, że w następstwie wyroku państwowego sądu apelacyjnego 27 czerwca 2017 roku na ks. Jarosława P. została nałożona kara suspensy, czyli wydano mu zakaz wykonywania posługi kapłańskiej oraz noszenia stroju duchownego.

Naruszony zakaz

„Informacja o tym, jakoby ks. Jarosław P. został przeniesiony do innej parafii, nie jest zgodna z prawdą. Oskarżony nie został przeniesiony do żadnej parafii na terenie diecezji toruńskiej, lecz zawieszony w publicznym wykonywaniu funkcji kapłańskich. Tym bardziej nie został przeniesiony do parafii leżącej na terenie innej diecezji. Parafia w Pucku leży poza granicami kompetencji ordynariusza diecezji toruńskiej. Do Pucka ks. Jarosław P. udał się z własnej woli. Jego udział w obrzędach liturgicznych naruszył zakaz publicznego wykonywania funkcji kapłańskich” - czytamy w dalszej części oświadczenia.

„W związku z tym zarzut względem ówczesnego biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego jest bezpodstawny. Ponadto przypominam, że w diecezji toruńskiej nie ma tolerancji dla osób duchownych, które dokonują jakichkolwiek przestępstw, a tym bardziej przestępstw pedofilii. Osoby duchowne dopuszczające się tego typu przestępstw podlegają przepisom prawa polskiego oraz restrykcyjnemu prawu kościelnemu” - głosi oświadczenie.

Zobacz też:

mn

Komentarze

33
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

j23

Lewactwo jak zwykle przeinacza fakty.

Daria

Prawda jest że Nie wierzy się organizacji w tym przypadku Kościół Katolicki, która przez wieki tuszowała swoje obrzydliwości a sama potępiała innych. Religia niech sobie będzie ale daleko od szkół i Na pewno Nie finansowana z budżetu Państwa. Jak ktoś Chce utrzymywać tę organizację Niech sam ja utrzymuje ze swoich prywatnych oszczędności.

Ja

Za molestowanie dzieci winni są też rodzice nie rozmawiają z dziećmi, nie interesują się jak i z kim dzieci spędzają czas gdyby dzieci miały wsparcie rodziców i czuły ich bezwarunkową miłość nie
byłoby molestowania przez 9 lat. To niepojęte jak rodzice mogą tego nie zauważyć a może nie chcą.

pytek

Na pewno? A może Watykan ujawniłby swoje archiwa w sprawie pedofilii wśród księży?

sw

Podobno ten raport przygotowała niejaka p. Diduszko, żona znanego z pokładania się na ulicy osobnika udającego ofiarę policji. Na szczęście kamery TVP pokazały jego cudowne ozdrowienie. Były jedna me(r)dia, które wykorzystywały to zdjęie "ofiary'.

Tom

Sądzić tych kieckowatych równo jak każdego pedofila - koniec kościoła w Polsce widać na horyzoncie

dave

Co ty, baranie, głupa rżniesz, kto gdzie broni pedofilii? Co ma parada równości do zboczeńców w czarnych sukienkach? A o seksie powinno się uczyć już 6-latki, nie 9-latki. Gorszym od księdza to może być chyba tylko biskup, albo kardynał, a głupszym to już naprawdę niewielu.

Skorpio

Nie ładnie pani Asiu, tu atakujesz a pedofiliię z LGBT bronisz, nawet bierzesz udział z paradach równości. Pewnie popierasz naukę o sexie przez 9 latków, jaką Trzaskowski poparł w stolicy, jesteście gorsi od księży dla tego głośno wyjęcie. Stop politycznej pedofilii.

Pol

Poczekajcie jeszcze troche a kosciol bedzie mowil ,ze nie ma pedofili wsrod ksiezy !! To jest jedna wielka pedofilska banda !!! Ale Pisdowcy nie dadza ich skrzywdzic !!

Polo

A prawda jest taka że ta akcja jest opłacają przez te same fundację która wspiera LGBT a to w tym środowisku mamy doczynienia z największą liczbą pedofilii. Pani Joanno. grasz tak jak Ci karzą twoi sponsorzy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.