Toruń. Drewniany klucz do tajemnic spod dachów kamienic
Kamienica przy Mostowej 6 jest pomnikiem kunsztu toruńskich cieśli sprzed wieków. Nie oznacza to jednak, że nie zdarzały im się wypadki przy pracy, co również w zabytkowych wnętrzach widać.
Kamienica przy Mostowej 6 po wielu dziejowych zakrętach wychodzi wreszcie na prostą. Lada moment w budynku rozpocznie się remont dachu i pierwszy etap reanimacji fasady. Po kamienicy krążą naukowcy, którzy prześwietlili tu niemal każdą cegłę, znajdując ślady ponad 40 przeprowadzonych od średniowiecza przebudów i modernizacji. Konserwatorzy z UMK zostali za to w 2016 roku nominowani do Polskiej Nagrody Innowacyjności, a wyniki ich badań będą miały wielkie znaczenie przy okazji niezbędnych remontów.
Pełna rewitalizacja
Dzięki zaangażowaniu nowych zarządców dziś jeszcze nieco sfatygowana perła toruńskiej starówki staje się sztandarowym przykładem rewitalizacji. Jak już w „Nowościach” wspominaliśmy, prowadzona w tym miejscu akcja ratunkowa nie dotyczy tylko murów, ale również ludzi. Od niedawna w budynku działa z powodzeniem społeczna kawiarenka PERS. Co dwa tygodnie odbywają się w niej spotkania z historią czy raczej z ciekawymi ludźmi, którzy się na historii znają. Na pierwszym o dziejach kamienicy opowiadał Zbigniew Nawrocki, emerytowany toruński miejski konserwator zabytków. Kilka dni temu o średniowiecznych cieślach i efektach ich pracy, widocznych w kamienicy, opowiadali dr Maciej Prarat i dr Ulrich Schaaf, członkowie uniwersyteckiego zespołu, który prowadził wspomniane wcześniej badania. Spotkanie połączono ze zwiedzaniem, jego uczestnicy obejrzeli budynek od parteru po poddasze.
Przeczytaj dalszą część artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień