Torebki z drewna. Rzeszowianin za swoje oryginalne wyroby doceniony w Nowym Jorku

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Łokaj
Ula Sobol

Torebki z drewna. Rzeszowianin za swoje oryginalne wyroby doceniony w Nowym Jorku

Ula Sobol

Torebki z drewna. Głośno o nich na Podkarpaciu i w Nowym Jorku, a ich twórca, Krzysztofa Paluch, jako jedyny Polak znalazł się wśród finalistów 12. edycji światowego konkursu The Independant Hangbag Awards, który promuje najlepszych projektantów torebek.

A to nie takie proste, aby powstało drewniane dzieło sztuki, do którego wzdycha niejedna kobieta. - To czasochłonne i pracochłonne zadanie, aby przygotować wszystkie potrzebne drewniane elementy, z których składa się torebka. Aby powstał pierwszy model, potrzebowałem 500 godzin żmudnej i precyzyjnej pracy - opowiada rzeszowianin Krzysztof Paluch. - Na przykład model NR-03 składa się z około 600 elementów. Wszystko najpierw trzeba zaprojektować, wyciąć, wyczyścić, wyszlifować i dopiero później posklejać oraz składać w całość. A tego nie da zrobić się w dwa dni. Do niektórych torebek elementy kroi się rok wcześniej, bo w drewnie zachodzą różne ważne procesy, których nie da się przewidzieć. Używam wodoodpornych klei, ale mimo że te kleje szybko schną, to muszą jeszcze odparować, aby uzyskać maksymalną twardość, a to wymaga też czasu.

Najpierw powstaje projekt, później model z tektury, następnie drewniany prototyp i dopiero na końcu pierwszy model torebki do testów. - Muszę sprawdzić, czy wszystko działa, czy zgina się w odpowiednich miejscach - tłumaczy Krzysztof Paluch. - Zależy mi też, aby mieć stały kontakt z właścicielami moich torebek. Podpowiadam im, jak się o nie troszczyć.

W dalszej częsci przeczytasz:

 • kto nauczył Krzysztofa pracy w drewnie
 • jak wypłynął na szerszy świat i został dostrzezony w Nowym Jorku
Pozostało jeszcze 71% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Ula Sobol

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.