To historia, którą trzeba zapamiętać - mówią oglądający wystawę o Wydarzeniach Zielonogórskich

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała / GL
Henryka Bednarska

To historia, którą trzeba zapamiętać - mówią oglądający wystawę o Wydarzeniach Zielonogórskich

Henryka Bednarska

20 tablic, na których wznajdziemy najważniejsze informacje o Wydarzeniach Zielonogórskich. Stanęły przy Filharmonii Zielonogórskiej. - Czy ktoś to ogląda? Tak, zatrzymują się - mówią panie Maria i Alina, mieszkające w pobliżu.

Wystawa od 11.00 w środę (24 maja) do piątku była pokazywana w Sejmie. Od soboty, 27 maja, 20 tablic poświęconych wyjątkowym dniom w historii miasta można oglądać przed Filharmonią Zielonogórską. Jest opis Wydarzeń, zdjęcia z tamtego okresu, dokumenty z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Przy wystawie zatrzymała się Anna Michalska, rodowita zielonogórzanka, która w sobotnie południe przechodziła przez Plac Powstańców Wlkp. Gdy działa się historia, pani Anna miała 6 lat. - Te sceny utkwiły mi mocno w pamięci, ponieważ to były silne przeżycia emocjonalne. Działy się tutaj niesamowite sceny, były krzyki i wrzaski, gaz łzawiący. Panika, ludzie uciekali i rzucali kamieniami. Inni byli pałowani. Mama mnie tylko trzymała za rękę i biegiem uciekałyśmy, ponieważ obawiała się o moje zdrowie i o siebie. To wydarzenie wywarło duże wrażenie na mojej psychice. Pamiętam je do dziś - przyznała pani Anna.

Bożena Wziętek z Zielonej Góry przyszła na wystawę odszukać na zdjęciach swojego kuzyna Bronka, który był aresztowany tamtego dnia 1960 r. - Taka wystawa to dobry pomysł. Każdego roku powinniśmy przypominać ludziom, szczególnie młodzieży o tych wydarzeniach na naszej ziemi. Uroczystości na pewno będą dobrą lekcją historii - stwierdziła.

Przed tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku dawnego Domu Katolickiego spotkaliśmy panie Marię i Alinę. - To historia, którą dobrze byłoby zapamiętać - mówią. Idą wzdłuż tablic, nagle jedna z pań stwierdza: - O, ksiądz Michalski. W domu mam jego zdjęcie, mam też te z pogrzebu.

Przechodzą kolejne kilka kroków: - Wyciągają kamienie. Moi bracia też walczyli...

Organizatorem wystawy są poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archiwum Państwowe w Zielonej Górze.

Relacje świadków, zdjęcia nie tylko archiwalne, filmy, kadry z kręcenia filmu dokumentalnego, którego producentem jest „GL”, informacje o spotkaniach komitetu organizacyjnego uroczystości rocznicowych - wszystko to można znaleźć na: Wydarzenia Zielonogórskie 1960

Zobacz fragment filmu: Nakręciliśmy film o Wydarzeniach Zielonogórskich

Henryka Bednarska

Jestem dziennikarką od 24 lat. Od sześciu lat kieruję działem informacyjnym.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.