To były palmy, pustynia, nie nasza polska stajenka... - rozmowa z Barbarą Kingą Majewską

Czytaj dalej
Fot. Jacek Poremba
Marek Zaradniak

To były palmy, pustynia, nie nasza polska stajenka... - rozmowa z Barbarą Kingą Majewską

Marek Zaradniak

Z Barbarą Kingą Majewską, wokalistką, publicystką i pedagogiem rozmawiamy o projekcie "Taratil id al-milad", czyli polskich kolędach w języku arabskim, zrealizowanym razem z pianistą Marcinem Maseckim.

Razem z Marcinem Maseckim nagrała pani płytę z kolędami polskimi w języku arabskim, w dialekcie syryjskim. Skąd ten pomysł?

Barbara Kinga Majewska: Historia przekazywana w kolędach ma swoją specyficzną tożsamość geograficzną. Przynależy do Bliskiego Wschodu. W przedstawieniach o narodzinach Chrystusa z czasów średniowiecza, w starofrancuskim gotyku czy we włoskim gotyku są jednoznaczne wskazania na to, że wtedy ta historia była jeszcze rozumiana jako historia nie z Europy. To nie była nasza europejska stajenka, to nie były nasze europejskie klimaty. To nie była ta geografia. To była pustynia, to były palmy. Pojawiały się dzikie zwierzęta. To był zupełnie inny klimat. Chodziło nam o rozszerzenie kontekstu tej historii, która jest opowiadana w kolędach, o autentyczne miejsca, do których ona przynależy. Do klimatu i krajobrazu, z którym jest nierozłącznie związana, a który niestety poprzez zawłaszczenie przez kulturę europejską tej historii zupełnie zatracił kontekst. Stał się historią taką naszą. Bardzo polską, z naszym polskim żłóbkiem. A tak nie jest. Wydaje mi się, że czasami, a nawet zawsze warto zastanowić się nad tym, co poprzez powtarzanie dzieje się z danym utworem muzycznym czy jakimkolwiek tekstem kultury. Czasami nakładamy na niego pewien rodzaj filtru naszego postrzegania. Na przykład postrzegania europejskiego czy postrzegania białego człowieka albo postrzegania nas Polaków poprzez pewne tradycje powtarzane z roku na rok, które potrafią być bezrefleksyjne. Tracimy kontakt z tym punktem, który jest autentyczny w tekście kultury, jest tym źródłowym, jest wyjściem, początkiem, który tkwi nadal w tej historii.

Co oznaczają słowa „Taratil id al-milad”?

Oznaczają po prostu po arabsku „Pieśni na Boże Narodzenie”.

Czy byliście na Bliskim Wschodzie i jak was przyjmowano?

Nie byliśmy. Nie mam pojęcia, jak zostałby przyjęty nasz projekt, ale trzeba pamiętać, że na Bliskim Wschodzie żyje około 10 milionów wyznawców chrześcijaństwa, więc myślę, że jeżeli kiedyś tam zostaniemy zaproszeni, to będzie to całkiem normalna sytuacja. Kolędy są śpiewane po arabsku. Śpiewa się także te same kolędy co w Europie. Jest na przykład tłumaczenie kolędy „Cicha noc” na język arabski. Dlatego wydaje mi się normalne, że na Bliskim Wschodzie śpiewa się kolędy.

Mówi pani, że kolędy są śpiewane po arabsku. Czy w takim razie to są nowe tłumaczenia czy te tradycyjne?

Kolędy, które są na płycie, zostały specjalnie przetłumaczone i o ile dobrze wiem, nie istnieją tłumaczenia naszych, polskich kolęd na język arabski. Są tłumaczenia kolęd z innych krajów europejskich, jak choćby wspomnianej już „Cicha noc”.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.