To był pierwszy pokaz filmu o dobrym Niemcu
Oklaskami zakończył się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Emisariusz Kardynała”, który odbył się w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu.
Opowiada on o misji uratowania relikwii św. Wojciecha z rąk hitlerowców. 40-minutowy obraz to głównie zapis wspomnień ludzi związanych z niezwykłym wydarzeniem. Niemiecki żołnierz Wehrmachtu Urban Thelen, w czasie II wojny światowej stacjonujący w Inowrocławiu, na prośbę proboszcza miejscowego kościoła św. Mikołaja, ks. Paula Mattauscha, podjął się niebezpiecznej misji uratowania relikwii św. Wojciecha z katedry gnieźnieńskiej. W lipcu 1941 r. przewiózł potajemnie relikwie św. Wojciecha z Gniezna do Inowrocławia, gdzie zostały ukryte w kościele św. Mikołaja i bezpiecznie doczekały końca wojny.
Po projekcji filmu prezydent Ryszard Brejza wręczył reżyserowi obrazu, Andrzejowi Machnowskiemu statuetkę anioła, która ma symbolizować dobre dzieło, jakim jest jego film.
Reżyser dzielił się z widzami w sali instytutu rozmaitymi ciekawostkami oraz anegdotami związanymi z jego powstawaniem. Najciekawszą był fakt, że w obrazie wypowiada się papież emeryt Benedykt XVI, który od ponad dwóch lat nie pojawia się publicznie.
Film „Emisariusz Kardynała” będzie można obejrzeć w niedzielę, 27bm.,w godz. 16.25 w TVP Historia.
Autor: (AB)