Woda wdarła się do jednego ze sklepów. Podtopione zostały piwnice. W Darłówku przerażenie wśród turystów wywołała trąba wodna.
Lato w tym roku wyjątkowo nas nie rozpieszcza. Lipiec był fatalny, sierpień miał być lepszy, ale jak jest - każdy widzi. W ubiegłym tygodniu bardzo silne opady deszczu i burze przy zaledwie kilkunastu stopniach. Tak było na początku minionego tygodnia. Miejscami temperatura podczas ulewy spadła do 9 stopni.
Jak nas informują strażacy, w poniedziałek najtrudniejsza sytuacja była w gminie Darłowo i gminie Postomino. Cały czas napływały sygnały o kolejnych podtopionych ulicach.
- W Dąbkach pozalewane były piwnice oraz ulice. Woda wdarła się także do jednego ze sklepów. Opady były tak intensywne, że studzienki nie nadążały odbierać wody - mówi nam st. kpt. Piotr Słupski, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie.
Strażacy interweniowali także w Marszewie i Masłowicach (gmina Postomino). W poniedziałkowe popołudnie w wyniku silnych opadów deszczu w Darłowie zalana została m.in. ulica Wilków Morskich i ulica Akacjowa. Znów interweniowali strażacy.
- W ciągu kilku godzin na metr kwadratowy spadło kilkadziesiąt litrów wody. Podtopione zostały budynki, posesje oraz drogi - zaznacza st. kpt. Piotr Słupski, rzecznik prasowy PSP w Sławnie.
Jak się okazuje, najwięcej podtopień było w gminie Darłowo, w tym w Bobolinie, Dąbkach, Żukowie Morskim, Jeżyczkach, Jeżycach, Wiciu, Glęźnowie, Porzeczu i Dobiesławiu. W gminie Malechowo strażacy byli wzywani w Niemicy, Karwicach i Lejkowie. Z kolei w gminie Postomino woda wdzierała się na posesję m.in. w miejscowości Tyń i Pieńkowo.
We wtorek po południu oprócz intensywnych opadów można było zobaczyć także jeszcze jedno niebezpieczne zjawisko. W okolicy Darłówka przeszła trąba wodna. Była dość pokaźnych rozmiarów. Zdjęcie zamieścili na swoim profilu społecznościowym ratownicy WOPR Darłowo Sławno.
Trąba wodna polega na formowaniu się pionowego chmurzastego wiru w kształcie leja, występującego nad powierzchnią wody, połączonego z chmurą kłębiastą. To nic innego jak nadwodne tornado. Bardzo rzadkie zjawisko nad polskim morzem. Większość z trąb wodnych rozprasza się, kiedy zbliży się do brzegu