To będzie jedyna szkoła w województwie, kształcąca muzyków od podstawówki do matury

Czytaj dalej
Fot. Wizualizacja UM Zielona Góra
Marek Białowąs

To będzie jedyna szkoła w województwie, kształcąca muzyków od podstawówki do matury

Marek Białowąs

Dotychczas uzdolniona muzycznie młodzież, która chciała kontynuować muzykę w szkole średniej, była skazana na wyjazd do Poznania lub Wrocławia. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej i resortu kultury może się to zmienić.

- Jednak do tego jeszcze daleka droga. 30 listopada trafił do ministerstwa nasz wniosek w sprawie dotacji na pokrycie kosztów opracowania dokumentacji technicznej budowy. Wynik poznamy w lutym - mówi Renata Lato, dyrektorka PSM w Zielonej Górze. - Gdy będzie gotowa dokumentacja, czeka nas opracowanie wniosku o sfinansowanie budowy.

Gotowa jest koncepcja planowanego obiektu PSM w oparciu o Dom Harcerza. - Dla nas wzorem może być budynek szkoły muzycznej w Radomiu, gdzie byliśmy. Jest bardzo nowoczesny - mówi Sławomir Mundry, rodzic dwóch dziewczynek uczących się w PSM. - Wierzę przy tym, że na całej operacji zyskają zarówno dzieci z Domu Harcerza, jak i ze szkoły muzycznej.

To będzie jedyna szkoła w województwie, kształcąca muzyków od podstawówki do matury
Wizualizacja UM Zielona Góra Przyszła Państwowa Szkoła Muzyczna: 1 - sala koncertowa dla 350 osób, 2 - dwie aule koncertowe, każda dla 100 słuchaczy, 3 - zespół klas praktycznej nauki gry, 4 - Dom Harcerza do nauki przedmiotów, gdzie będą odbywały się lekcje jak w każdej szkole.

S. Mundry podkreśla, że jego dzieci korzystają z jednej i drugiej placówki. - Dziś dowożenie ich na zajęcia w różnych budynkach to dramat - tłumaczy rodzic. - Gdyby nie dziadkowie, nie dalibyśmy rady. Ale wiem, że wiele rodzin musi zrezygnować z nauki najmłodszych w PSM właśnie ze względu na te trudności.

To może być kolejny, obok gmachu nowego archiwum i biblioteki uniwersyteckiej, reprezentacyjny obiekt miasta.

Przypominamy, że rodzice dzieci z Domu Harcerza sprzeciwiali się podpisania umowy użyczenia budynku na potrzeby PSM. Obawiali się, że oznacza to likwidację lub duże ograniczenie działalności placówki. Umowa ta była niezbędna do rozpoczęcie starań o dotacje na budowę nowej szkoły muzycznej. Wiceprezydent Zielonej Góry Wioleta Haręźlak obiecała protestującym, że DH w miejscu po szkole na al. Niepodległości zostanie rozbudowany i unowocześniony. A przeprowadzka na nowe miejsce będzie dopiero po wykonaniu niezbędnej rozbudowy gmachu przy al. Niepodległości. Są na ten cel pieniądze. Stosowne zapewnienie ukazało się w internecie.

- Po wejściu reformy szkolnictwa artystycznego nasza obecna szkoła jest po prostu za mała na realizację wytycznych ministerstwa - tłumaczy R. Lato. - Niestety, nie ma dotacji na budowę nowego gmachu od podstaw, a tylko na rozbudowę istniejącej placówki kultury.

Nie chcąc utracić szansy na zorganizowanie szkoły muzycznej z prawdziwego zdarzenia, prezydent miasta Janusz Kubicki wskazał na Dom Harcerza.

Można go rozbudować, a dzieci z innych miast, które dojeżdżają na naukę muzyki do Zielonej Góry, będą miały blisko do dworca PKS i PKP. Obecne z zajęć w DH korzysta ok. 1,6 tys. dzieci. W szkole muzycznej uczy się 400 uczniów. - Mamy wiele dzieci z Sulechowa, Nowej Soli czy Świebodzina - mówi Anna Borowska - Jadłoś, przewodnicząca rady rodziców PSM. - Moje dziecko również brało udział w zajęciach w Domu Harcerza. Obie placówki są nam potrzebne i myślę, że przyjęte rozwiązanie zagwarantuje lepsze warunki dla wszystkich dzieci, i z Domu Harcerza, i ze szkoły.

To będzie jedyna szkoła w województwie, kształcąca muzyków od podstawówki do matury
Wizualizacja UM Zielona Góra

Kiedy obie placówki znajdą się w swoich nowych wyremontowanych siedzibach? Nie wcześniej niż w 2020 r. Pierwsze prace przy rozbudowie szkoły muzycznej rozpoczną się bowiem nie prędzej niż za trzy lata. Do tego czasu miasto będzie musiało przygotować projekt i pieniądze na budowę Domu Harcerza przy al. Niepodległości.

Nowa PSM to będzie właściwie kompleks gmachów, w którym znajdą się dwie sale kameralne dla 100 osób, sala koncertowa dla 350 osób, budynek na zajęcia edukacji artystycznej i w dostosowanym do potrzeb istniejącym Domu Harcerza - klasy na „normalne’’ lekcje matematyki, fizyki czy przyrody dla przyszłych muzyków. Całość może kosztować nawet 22 mln zł.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.