Tłusty czwartek 2020. Najlepsze, sprawdzone przepisy na faworki (chrust) naszych Czytelników [PRZEPISY]
Faworki, w Krakowie zwane chrustem, to świetna słodka przekąska na czas karnawału, jak również na tłusty czwartek. Zobaczcie przepisy naszych Czytelników.
Faworki – sprawdzone przepisy naszych Czytelników. Faworki, czy inaczej chrust to słodka przekąska, którą przygotowuje się nie tylko na czas karnawału, ale również na tłusty czwartek. Tłusty czwartek to z całą pewnością święto wszystkich łasuchów i wielbicieli słodkich przekąsek. A sposobów na osłodzenie tego dnia jest co niemiara! Oprócz pączków można zjeść pyszne faworki! Zobaczcie przepisy!
Tradycyjny, prosty i szybki krakowski chrust (faworki) ze spirytusem [PRZEPIS]
Przepis na ten chrust jest w naszej rodzinie od pokoleń. Robiły go moja babcia i moja mama. Teraz, w czasie karnawału, przygotowuje go również ja. Jest to najprostszy przepis na chrust, który wśród moich znajomych jest uważany za najlepszy w całym Krakowie - mówi nasza Czytelniczka Marta Góra z Krakowa.
Składniki
- 10 żółtek
- 1 całe jajko
- 1 łyżeczka do herbaty cukru pudru
- 1 łyżeczka do herbaty masła
- mąka (ile zabierze - ok. 20-30 dag)
- smalec do smażenia
- cukier puder do posypania
- spirytus – łyżka, ale niekoniecznie
Wykonanie
Wysypać mąkę na stolnicę, zrobić dołek, w którym umieścić żółtka, jajo, masło i cukier. Zagniatać ciasto jak na makaron wielojajeczny, w miarę potrzeby podsypywać mąką. Po wyrobieniu, gdy ręce będą czyste od ciasta, uformować kulę, przykryć, aby nie wyschła. Odcinać po kawałku i wałkować na stolnicy tak cienko, aby przez ciasto widać było „słoje” stolnicy. Kroić na prostokąty dowolnej długości tak, aby zmieściły się w naczyniu, w którym będziemy smażyć. W każdym prostokącie zrobić cięcie na środku do przewinięcia. Przewijać, smażyć na głębokim, roztopionym tłuszczu, aż wypłyną na wierzch i na cieście widoczne są „bąbelki”. Wyjmować bardzo ostrożnie, odsączyć na ręczniku papierowym, posypać cukrem.
Faworki staropolskie na tłusty czwartek [PRZEPIS]
Przepisem na staropolski chrust podzieliła się nasza Czytelniczka Grażyna Łacna-Walczak.
Składniki
- 40 dag mąki
- 4 dag masła
- 2 dag cukru
- 4 żółtka
- 3 jajka
- łyżka gęstej śmietany
- kieliszek spirytusu
- cukier puder
- cukier waniliowy
- olej do smażenia
Wykonanie
Jajka ubić na pianę. Mąkę przesiać przez sito, dodać cukier, masło, żółtka, ubite jajka, śmietanę i spirytus. Starannie wyrobić ciasto. Na blacie posypanym mąką bardzo cienko rozwałkować ciasto. Wykrawać paseczki o długości 10 cm i szerokości ok. 3 cm. W środku każdego paska zrobić nacięcie, przez które przekładać jeden koniec ciasta.
W głębokim garnku rozgrzać olej i wkładać przygotowane faworki. Smażyć je z obu stron na złoty kolor. Wyjąć z oleju, układać na papierowych ręcznikach, aby obciekły z tłuszczu. Ostudzone faworki posypać cukrem pudrem.
Szybkie i pyszne faworki (chrust) na tłusty czwartek [PRZEPIS]
Przepis naszej Czytelniczki Andżeliki Knop
Składniki
- 250 g mąki pszennej
- 3 żółtka
- 1 łyżka spirytusu
- szczypta soli
- 1/2 szklanki kwaśnego mleka
- tłuszcz do smażenia
- cukier puder do posypania
Wykonanie
Mąkę przesiać na stolnicę. Dodać pozostałe składniki i zagnieść ciasto. W trakcie zagniatania ciastem należy mocno uderzać o stolnicę, aż powstaną pęcherze. Gdy ciasto zbyt klei się do rąk, można dodać więcej mąki.
Następnie cienko je rozwałkować, pokroić w szerokie pasy o długości ok 4-5cm. Na środku każdego z nich zrobić przecięcie i przełożyć jeden koniec paska.
Gotowe faworki smażyć na głębokim i bardzo gorącym oleju, ok. 1min z jednej strony. Powinny być złociste.
Po wyjściu osuszyć je na papierowym ręczniku. Gdy wystygną - posypać cukrem pudrem.
Mrowisko, czyli góra z chrustu na tłusty czwartek [PRZEPIS]
Przepis naszej Czytelniczki Anny Cyganik-Idęć
Składniki na chrust
- 1 kg mąki
- 8 żółtek
- 1 łyżka masła
- 400 ml śmietany 12 lub 18%
- 2 kieliszki wódki
- cukier puder i cukier waniliowy do obtoczenia (posypania)
- olej i/lub smalec do smażeniu
Składniki na masę
- 200 g margaryny
- 2 szklanki cukru
- 50g miodu
- bakalie (wiórki, rodzynki, mak) - do posypania
Wykonanie
Chrust. Połączyć wszystkie składniki, zagnieść ciasto.
Gnieść je tak długo, aż będzie jednolite i zaczną się pojawiać pęcherzyki powietrza (ok. 20 min.). Jeśli ciasto będzie za rzadkie należy dodać mąki, jeśli natomiast będzie zbyt suche należy dodać śmietany. Ciasto wałkować cieniutko i kroić w prostokąty (ok. 4x12cm lub jak kto lubi). W każdym prostokącie zrobić dziurkę przez którą należy przełożyć jeden z brzegów (zrobi się charakterystyczna pętelka).
Smażyć na oleju/smalcu na złoty kolor. Tłuszcz jest dobrej temperatury, gdy wrzucając na niego faworka wypłynie on szybko do góry. Po usmażeniu położyć na ręczniku papierowym, żeby odsączyć tłuszcz, następnie obtaczać w cukrze pudrze z odrobiną cukru wanilinowego (najlepiej zrobić to jeszcze gdy faworki są ciepłe). Z tego przepisu wychodzą 2 duże miski faworków.
Masa
Margarynę, cukier i miód rozpuścić w rondelku. Masa powinna lekko zgęstnieć. Trzeba gotować ją ok. 15 minut. Ja zmniejszyłam ilość margaryny o 50 g niż w oryginalnym przepisie, gdyż wg mnie masa była troszkę zbyt tłusta.
Z faworków ułożyć kopiec formując go w dowolny sposób. Najładniej wygląda ułożony równo, jednak są i miłośnicy bezładnych stert chrustu. Polecam układać kopiec warstwami polewając każdą warstwę masą i posypując bakaliami.
Zobacz koniecznie: Sprawdzone przepisy na tradycyjne domowe pączki
Zobacz koniecznie: Jak zrobić dobre pączki krok po kroku pokazuje Zbigniew Handziak, mistrz cukiernictwa
Zobacz też: Rzecz o najlepszych pączkach, które wiatr z półmiska zdmuchuje, czyli skąd się wziął tłusty czwartek
Zobacz koniecznie: Oryginalny przepis na pączki z XIX wieku Lucyny Ćwierczakiewiczowej
[promo]1437;1;[/promo]
[promo]1439;1;[/promo]
[promo]1501;1;[/promo]
[promo]1507;1;[/promo]
[promo]1441;1;[/promo]