Leszek Kalinowski

Tir Klementyna stanął przed szkołą i zaprosił uczniów na nietypową lekcję o złączkach

Wizyta tira spodobała się uczniom - mówi ą  nauczyciel pracowni zawodowych Andrzej Gazda i wicedyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych Fot. Mariusz Kapała Wizyta tira spodobała się uczniom - mówi ą nauczyciel pracowni zawodowych Andrzej Gazda i wicedyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych Sylwia Żyburt-Wasilewska.
Leszek Kalinowski

O wizycie tira w zielonogórskim „Elektroniku” rozmawiamy z wicedyrektor Sylwią Żyburt-Wasilewską i nauczycielem Andrzejem Gazdą.

Do szkoły przyjechał jakiś tir. Po co?
S. Ż-W: Nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO ELWAG - producenta złączy dla elektrotechniki. Firma współpracuje z nami od roku, więc zaprosiliśmy ją do nas. Przyjechali z Klementyną, by uczniowie mogli w tirze odbyć nietypowe zajęcia.

A. G.: A one przecież są trudne. Prądu nie widać. Obsłużyć urządzenie może każdy, jak pozna instrukcję obsługi, ale żeby zrozumieć zasady działania, trzeba mieć pewne pojecie... Zasady włącznika on-off już minęły, czas na inteligentne sterowanie.

Dzięki tirowi uczniowie poznają techniczne nowości?
A.G.: Chcieliśmy w sposób praktyczny zapoznać uczniów z nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi w branży elektryczno-elektronicznej. Były prezentacje multimedialne jak i zajęcia praktyczne z technik łączeniowych. Ale to nie wszystko. W programie znalazły się też prezentacje prób zwarciowych. My w laboratoriach szkolnych nie potrafimy tego przeprowadzić. Nie mamy tak drogiej i specyficznej aparatury. Taka wizyta i zajęciom w tirze - jak i inne działania praktyczne - powoduje, że nasi uczniowie będą przygotowani do obywania praktyk z wykorzystaniem najnowszego sprzętu. Nie tylko takiego, który jest dostępny w naszym regionie.

Ile osób skorzystało wczoraj z tej nietypowej lekcji w ciężarówce?
S.Ż-W.: Około stu. To nie tylko uczniowie technikum elektronicznego, ale także technik mechatronik, technik energetyki odnawialnej. Mamy obiecane, że tir przyjedzie do nas ponownie, by jeszcze więcej osób mogło wziąć udział w tych nietypowych zajęciach. Uczniom bardzo się one podobają.

I potrafili obsługiwać inteligentne domy?
Na przykład. Żeby coś działało, musi być zasilane, odpowiednio zabezpieczone, odprowadzone. To podstawa inteligentnych domów - nasi uczniowie są przygotowani nie tylko do wykonywania instalacji czy nadzorowania, ale także modyfikowania, modernizowania, rozbudowy... By użytkownik miał możliwość monitoringu z każdego miejsca, wykorzystując aplikację w telefonie.

Wizyta tira spodobała się uczniom - mówi ą  nauczyciel pracowni zawodowych Andrzej Gazda i wicedyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych
Mariusz Kapała Wizyta tira spodobała się uczniom - mówi ą nauczyciel pracowni zawodowych Andrzej Gazda i wicedyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych Sylwia Żyburt-Wasilewska.

Ciągle się jednak zastanawiam, dlaczego tir nazywa się Klementyną?
Nazwa miała być bliska uczniom i nie tylko. A że słowo klem z języka niemieckiego oznacza złączkę, postanowiono tira nazwać Klementyną.

Będą kolejne nietypowe wizyty i niespodzianki?
Z pewnością. A to już zasługa pani wicedyrektor, która nawiązuje kontakty z licznymi firmami...

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.