Iwona Kłopocka-Marcjasz

Teraz zęby można leczyć nawet srebrem i złotem

Teraz zęby można leczyć nawet srebrem i złotem
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Nowa metoda leczenia zębów na bazie koloidalnego roztworu cząstek srebra i złota pozwala rozwiązać problem zakażeń wtórnych.

Stany zapalne w jamie ustnej wpływają niekorzystnie na zdrowie całego organizmu. Bakterie powodujące choroby zębów i dziąseł mogą dostać się wraz z krwiobiegiem do serca, nerek i stawów, wywołując groźne choroby.

Stomatologia korzysta z wielu osiągnięć technologicznych, jednak stosowane dotychczas metody nie były w stanie zagwarantować, że po zakończonym leczeniu w zębie nie rozwinie się infekcja wtórna. To z kolei oznaczało powtórne wizyty u dentysty wciąż z tym samym zębem. Obecnie z pomocą przyszła nanotechnologia. - To, co wyróżnia nowe preparaty, to niespotykana dotąd ochrona leczonych zębów przed bakteriami po zakończonym leczeniu - mówi lek. med. chir. stom. Roman Borczyk.

Badania wykazały skuteczność srebra wobec 99,9 proc. bakterii i grzybów odpowiedzialnych za zakażenia wtórne w stomatologii. W przypadku leczenia kanałowego zaobserwowano spadek liczby powikłań o 45 proc. Wykazano również, że takie preparaty zwiększają wytrzymałość mechaniczną wypełnień stomatologicznych, co dodatkowo wpływa na poprawę trwałości leczenia. Stosowanie ich podczas zabiegów stomatologicznych poprawia skuteczność leczenia i często pozwala uniknąć stosowania osłabiających organizm antybiotyków.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.