Referendum strajkowe w JSW: W przyszłym tygodniu w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbędzie się referendum strajkowe. – W poniedziałek i wtorek. Potem każdy scenariusz jest możliwy – wyjaśnia nam Piotr Szereda, rzecznik związkowców z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
STRAJK NA ŚLĄSKU RELACJA + ZDJĘCIA + WIDEO
Będzie referendum strajkowe w JSW
ZOBACZ ZDJĘCIA:
GÓRNICY JSW SĄ WŚCIEKLI. STRAJK JSW PRZESĄDZONY. TRWAJĄ MASÓWKI W KOPALNIACH
W przyszłym tygodniu w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbędzie się referendum strajkowe. – W poniedziałek i wtorek. Potem każdy scenariusz jest możliwy – wyjaśnia nam Piotr Szereda, rzecznik związkowców z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Natomiast w piątek, 23 stycznia, we wszystkich kopalniach odbędą się masówki.
- Determinacja załóg jest tak ogromna, że w zasadzie już wiadomo, jaki będzie wynik tego referendum. Zadamy pracownikom dwa pytania. Pierwsze będzie dotyczyło przeprowadzenia akcji protestacyjno-strajkowej, drugie odwołania zarządu JSW - powiedział Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.
CZYTAJ TAKŻE:
JSW: Nie będzie 14-tki, deputatów i dopłat [SZCZEGÓŁY] Sztab strajkowy w Jastrzębiu-Zdroju
Obserwuj @JacekBombor
To efekt przedwczorajszej decyzji zarządu JSW, który wypowiedział stronie społecznej część umów. W efekcie szefowie formy mogą „zamrozić” wypłatę 14-tek, obciąć o połowę deputat węglowy, wstrzymać wzrost płac, wprowadzić sześciodniowy tydzień fedrowania. – To pozwoli zaoszczędzić 500 mln w kolejnych latach i utrzymać 26 tysięcy miejsc pracy. A także przygotować roboty na lata 2017-2018. Sytuacja finansowa jest trudna, musimy podjąć trudne decyzje – mówił prezes Jarosław Zagórowski, szef JSW.
ILE NAPRAWDĘ ZARABIA GÓRNIK? KONIEC KŁAMSTW. OTO GOŁE PASKI WYNAGRODZEŃ GÓRNIKÓW
W zwykłym trybie zwołanie takiej akcji musi potrwać kilka tygodni, bo to skomplikowana procedura, ale związkowcy, aby akcja była legalna, wykorzystają aktualnie trwający spór zbiorowy w sprawie przywrócenia posiłków regeneracyjnych dla pracowników administracji.
– Nie walczymy o zupę dla sekretarki prezesa. To tylko pretekst, który wykorzystamy w tej sytuacji bo zerwaniu przez zarząd porozumień, gwarantującym nam zachowanie miejsc pracy, wypłaty ekwiwalentów – tłumaczy Piotr Szereda. Wczoraj trwały mediacje w sprawie… flapsów, sporu nie rozstrzygnięto, więc teraz związkowcy mogą oficjalnie przeprowadzić referendum. – I to bez konsekwencji, że działamy wbrew prawu, co nam często zarzuca prezes Zagórowski. Dla nas ważne było, by dopełnić wszelkich procesur, bo załoga jest gotowa do podjęcia działań bez naszej zgody, a to byłby najgorszy scenariusz.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - górnicy
Górnicy, z którymi rozmawialiśmy przyznają, że są gotowi do protestu. Zwykli górnicy murem staną za związkami. Bo już od kilku lat „ubywa” im z paska - o czym przekonywali nas podczas rozmów pod bramą kopalni. Mariusz Marcinkiewicz pracuje na dole od 9 lat. Po studiach, żona w 9 miesiącu ciąży, operator nowoczesnych podziemnych urządzeń. Zarabia świetnie, jak kombajnista.
– Z kilkoma weekendami dostaję 4 tysiące. Ale od kilku lat wypłaty są coraz niższe za tą samą pracę - mówi. I przyznaje, że górnicy mają dość.
Krzysztof Płaczek to młody górnik, od 3 lat, ale też już na utrzymaniu dzieci. – Trzy lata temu było całkiem inaczej. Atmosfera jest napięta – mówi.
Najstarszy 46-letni Dariusz Szczęśniak, 25 lat pracy na dole, przyznaje, że dzisiejsi „młodzi” na kopalni mają znacznie gorzej. – I wiadomo, że oni będą chcieli walczyć o swoje. A my starsi, ich w tym będziemy wspierać – mówi górnik. Za pół roku idzie na emeryturę. - Można powiedzieć, że mam to szczęście.
*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku