Teraz już wieży nic nie może przysłonić. Jest zabytkiem
Wieża Braniborska została wpisana do rejestru zabytków. Co z otoczeniem? Mieszkańcy piszą kolejny wniosek do rady miasta
O Wzgórzu Braniborskim było i jest głośno. Nie tylko za sprawą sprzedaży działki przez Uniwersytet Zielonogórski prywatnemu inwestorowi i wstrzymanej wycince... Miejsce to od dawna wywołuje wiele dyskusji. Także na temat samej Wieży...
Jak potwierdza nam wojewódzka konserwator zabytków, dr Barbara Bielinis-Kopeć, wieża, jak i wzgórze, zostały właśnie wpisane do rejestru zabytków.
- To ona do tej pory nie była zabytkiem? - dziwi się Teresa Raczkiewicz, którą spotykamy pod obiektem, należącym do Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Byłam przekonana, że to historyczna budowla, na pewno ma ze sto lat.
Dlaczego do tej pory budynek nie znalazł w rejestrze zabytków? W Zielonej Górze mamy 40 tysięcy zabytków w ewidencji, a w rejestrze - 4 tysiące. Co roku kilka budynków dopisywanych jest do tej krótszej listy. Wymaga to czasu, zasięgania opinii, spełnienia określonych procedur... W pierwszej kolejności wojewódzka konserwator zabytków zajmuje się budynkami, którym grozi wyburzenie. W przypadku Wieży Braniborskiej takiego zagrożenia nie było. By rozebrać obiekt, będący w rejestrze, wymagana jest zgoda ministra kultury i dziedzictwa narodowego. I taka jest różnica między ewidencją a rejestrem.
Wniosek, by wieżę jak i wzgórze wpisać do rejestru zabytków złożyło Towarzystwo Upiększania Miasta. W jego toku wykazano, że za objęciem ochroną konserwatorską przemawiają w tym przypadku wartości historyczne, artystyczne i naukowe budowli.
- W maju tego roku miną dwa lata od feralnej wycinki na Wzgórzu Braniborskim - przypomina Barbara Marcinów. - Sprawa ciągnie się długo i gdyby nie upór mieszkańców i społeczników park zostałby już dawno zabudowany. Mamy nadzieję, że wpisanie Wieży Braniborskiej do rejestru zabytków i działek przyległych jako otoczenie zabytku to przełom w sprawie.
Dzięki wpisowi do rejestru zabytków będzie ona dobrze wyeksponowana, czyli oznacza, że w pobliżu nie powstaną wysokie budynki, które wieżę zasłonią.
B. Marcinów liczy, że działka wróci do miasta..
Wieża Braniborska powstała w 1860 roku. Inicjatorem jej wybudowania było Stowarzyszenie Rzemiosła i Ogrodów. Wieżę wyposażono w nowoczesną lunetę. W przyległym pawilonie działała restauracja i winiarnia. Założono też wzorcową winnicę. Po 1945 r. ponownie w wieży uruchomiono w niej restaurację. W 1989 r. stała się siedzibą Zielonogórskiego Centrum Astronomii przy WSP. (dziś UZ).
A co z najbliższą okolicą? Ma powstać Park Pod Gwiazdami. To inicjatywa młodych naukowców z UZ. Pomysły podpowiadali mieszkańcy na specjalnie zorganizowanym pikniku. Wiadomo, że park ma pełnić rolę rekreacyjną i edukacyjną. Nieco dalej od wieży rada - na wniosek mieszkańców - utworzyła w 2014 roku zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Wcześniej miasto planowało tu drogę dojazdową do szkoły podstawowej i dalej... Inwestycja nie powstała, ale teraz mieszkańcy osiedla Władysława IV znów piszą do rady wniosek i proszą o „pilne uporządkowanie terenu zieleni, zachowanie i wyeksponowanie walorów przyrodniczych naturalnego lasu, dosadzenie drzew, utwardzenie i oświetlenie ścieżek, wytyczenie miejsc wypoczynku i placów zabaw, co było intencją uchwałodawczą prezydenta i rady”.