Ten wyjątkowy klimat Starego Sącza…

Czytaj dalej
Materiał informacyjny Gmina Stary Sącz

Ten wyjątkowy klimat Starego Sącza…

Materiał informacyjny Gmina Stary Sącz

Wielowiekowa historia zostawiła piękny ślad w miasteczku założonym w XIII wieku przez św. Kingę. Średniowieczny układ rynku, starodawny klasztor klarysek pamiętający tatarskie najazdy, sanktuarium św. Kingi, klimatyczne domy na starówce…

Tutaj można poczuć klimat galicyjskiego miasteczka – bramy w Beskid Sądecki. Miasto jest zatopione w bujnej beskidzkiej przyrodzie, w widłach dwóch górskich rzek Dunajca i Popradu – skąd tylko krok na szlaki piesze i rowerowe w najlepiej zachowane fragmenty Puszczy Karpackiej.

Samo miasto, które jest dzisiaj centrum malowniczej, w dużej części górskiej gminy, liczącej ponad 23 tys. mieszkańców, wzmiankowane było już w 1257 roku. Wtedy książę krakowsko – sandomierski Bolesław Wstydliwy, jako zastaw za posag wniesiony do Polski przez księżniczkę węgierską Kingę, zapisał jej Ziemię Sądecką. Kinga ufundowała w Starym Sączu dwa klasztory o regule franciszkańskiej, męski i żeński. Od tego momentu Stary Sącz stał się ważnym ośrodkiem Polski piastowskiej, a Kinga, pochodząca z jednej z najznakomitszych rodzin ówczesnej Europy, przez wieki wpływała i wpływa na miasto - najpierw jako księżna i sprawny zarządca dóbr, potem klaryska, a po śmierci jako błogosławiona i święta.

Starodawny klasztor klarysek - serce Starego Sącza jest zatem największą historyczną i kulturową atrakcją turystyczną Starego Sącza. To jedno z najcenniejszych założeń klasztornych w kraju - z gotyckim kościołem klasztornym, nowożytną zabudową klasztorną oraz zespołem fortyfikacji. Wielką wagę mają dzieła sztuki zgromadzone w klasztorze, zbiory biblioteczne, archiwalia i dokumenty życia monastycznego, w tym cenne zapisy nutowe śpiewów i muzyki kościelnej. To również sanktuarium św. Kingi z doczesnymi szczątkami świętej. W klasztorze spoczywa żona Władysława Łokietka i matka Kazimierza Wielkiego Królowa Jadwiga. Zespół klasztorny wraz z rynkiem został wpisany w 2018 roku przez Prezydenta RP na listę Pomników Historii.

Ten wyjątkowy klimat Starego Sącza…

Niezwykle ważnym miejscem jest Ołtarz Papieski położony nieopodal klasztoru, gdzie w 1999 r. Jan Paweł II kanonizował księżną Kingę. Dziś to ważny ośrodek pielgrzymkowy Małopolski - przy ołtarzu jest muzeum św. Jana Pawła II i centrum pielgrzyma z wygodnym hotelem.

Nie samą historyczną sławą żyje miasto, ale zyskuje nowy kształt i nowe funkcje. Na turystów czeka kompleks rekreacyjny Stawy i wiele ogólnodostępnych atrakcji - platforma widokowa w Woli Kroguleckiej, enklawa przyrodnicza Bobrowisko, trasy rowerowe Euro Velo 11 i Velo Dunajec, leśne molo na Miejskiej Górze wraz ze ścieżką przyrodniczą. Poprad kusi obietnicą kajakowych wypraw, urokliwe zakątki Popradzkiego Parku Krajobrazowego konnymi przejażdżkami, a legendarna Przehyba (1175 m n.p.m.) wyzywa na pojedynek piechurów
i rowerzystów.

Ten wyjątkowy klimat Starego Sącza…

Stary Sącz to miejsce tętnice kulturą, umiejętnie wykorzystujące dziedzictwo wieków
i przekształcające w wydarzenia atrakcyjne dla osób o różnorodnych zainteresowaniach: koncerty gwiazd muzyki popularnej, Starosądecki Jarmark Rzemiosła, Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej - jeden z najstarszych w Polsce, organizowany od 1975 r, Sącz Jazz Festiwal, Jesienny Festiwal Teatralny, Festiwal Podróży i Przygody Bonawentura, plenery malarskie, czy wreszcie Pannonica Folk Festiwal w Barciach. Cóż jeszcze dodać? Wtajemniczeni szeptają, że lepszych pierogów nie znajdziesz w żadnym z galicyjskich miasteczek...

Więcej: starysacz.um.gov.pl

Materiał informacyjny Gmina Stary Sącz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.