Ten wózek jest po prostu kultowy!

Czytaj dalej
Fot. UM
Aleksandra Gajewska-Ruc

Ten wózek jest po prostu kultowy!

Aleksandra Gajewska-Ruc

Mieszkaniec powiatu natknął się na skarb sprzed wieków. To ważne znalezisko w skali całego kraju, a w lubuskich zbiorach nie ma podobnych!

- Przedmioty wstępnie zostały przez nas rozpoznane jako pochodzące z okresu kultury łużyckiej - V-IV epoka brązu - pomiędzy 1100, a 700 rokiem p. n. e. To wózek kultowy oraz sześć naczyń - mówi Błażej Skaziński, kierownik delegatury gorzowskiej urzędu ochrony zabytków.

Do celów religijnych

Wykonany z brązu sześciokołowy wózek miał służyć przedstawicielom kultury łużyckiej do celów religijnych - obrzędów sakralnych związanych z kultem słońca. Na naczyniach znajdują się motywy przedstawiające ptaki. - Również mają one znaczenie kultowe. Wózek mógł być zaprzężony właśnie w ptaki lub zwierzęta pociągowe, woły lub konie - mówi Skaziński i dodaje, że podobny wózek został w połowie XIX w. wykopany podczas budowy drogi w pobliżu Ośna.

Naczynia i inne skarby

Razem z elementami znalezionego wózka, przedstawiciel kultury łużyckiej około trzy tysiące lat temu ukrył kilka brązowych naczyń, a także 24 duże guzy wykonane z brązu.

Skaziński: - To elementy uprzęży, której jednak nie znaleziono. Może dlatego, że zaprzęg wykonany był ze skóry. Zachowały się też fragmenty ceramicznego naczynia, w którym skarb był ukryty. Urząd ochrony zabytków nie ujawnia, kto i gdzie znalazł skarb.

Znalezisko to kilkadziesiąt przedmiotów, w tym koła oraz inne elementy wózka kultowego.
UM Znalezisko to kilkadziesiąt przedmiotów, w tym koła oraz inne elementy wózka kultowego.
Aleksandra Gajewska-Ruc

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.