Dzięki UTW starsi inowrocławianie zwiedzili kawał Europy.
Wspólną zabawą w Pijalni Wód „Inowrocławianka” seniorzy uczcili 10-lecie działalności w Inowrocławiu Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Impreza odbyła się pod hasłem „10. Gaudeamus Seniorów Miasta Inowrocławia”.
- Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w Inowrocławiu 10 lat temu z inicjatywy Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Działał przy filii tej uczelni przy ulicy Poznańskiej - wspomina Katarzyna Pałasz, koordynatorka UTW przy filii.
Obecnie przy WSG w Inowrocławiu nie ma już seniorskiego uniwersytetu. Stało się to na skutek zmian organizacyjnych. Nie oznacza to jednak, że UTW zniknął z miasta. Obecnie są dwa uniwersytety, które działają w ramach fundacji: „Ekspert - Kujawy” i „Bądźmy Razem - Łączmy Pokolenia”. Ta ostatnia była inicjatorką zorganizowania obchodów 10-lecia UTW w Inowrocławiu.
- Śmiało można powiedzieć, że na dziś oba uniwersytety mają około 400 słuchaczy. To spora grupa inowrocławskich seniorów - dodaje Katarzyna Pałasz reprezentująca UTW przy Fundacji „Bądźmy Razem - Łączmy Pokolenia”.
Kim są słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku? To osoby w wieku około 60 lat i więcej, które lubią w aktywny sposób spędzać wolny czas.
W programie zajęć są wykłady na różne tematy, które odbywają się co dwa tygodnie. Ponadto słuchacze biorą udział m. in. w nauce języków obcych, zajęciach z obsługi komputerów oraz zajęciach ruchowych.
Mogą też korzystać z szerokiej oferty wycieczek do teatrów i oper, a także krajoznawczych po Polsce i krajach Europy.
Muszę przyznać, że coraz trudniej wymyślać kolejne wyjazdy - zauważa Katarzyna Pałasz.
Nasi seniorzy zjechali już prawie całą Europę. Byli na Węgrzech, w Austrii, Francji, Niemczech, Czechach, na Litwie i Słowacji
W jubileuszowym spotkaniu w „Inowrocławiance” uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszenia prowadzącego UTW w Grudziądzu. Wspólnie z inowrocławianami i jeszcze trzema UTW w naszym województwie napisali projekt. Jako jeden z 16. w kraju zyskał on aprobatę Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego. - Dzięki temu otrzymamy pulę środków na zwiększenie oferty edukacyjnej, na jeszcze ciekawsze zajęcia, a co najważniejsze na to, by odbywały się one bezpłatnie - mówi, nie kryjąc zadowolenia, Katarzyna Pałasz.