W piątek tysiące maturzystów w całym kraju zasiądzie do egzaminu dojrzałości. Dziś przypominamy o pewnych sprawach technicznych, które mogą mieć wpływ na przebieg egzaminu, a nawet jego ważność .
Na stronie CKE (Centralnej Komisji Egzaminacyjnej) możemy znaleźć Informator dla przystępującego do matury. Jedną z szerzej opisanych sekcji jest ta poświęcona unieważnieniu egzaminu. W jakich przypadkach może więc być unieważniona matura pisemna? Przede wszystkim w przypadku kiedy stwierdzone zostanie, że praca nie jest pracą samodzielną. Tu zarówno w trakcie egzaminu nauczyciel może zareagować i go od razu przerwać. Zdarza się też, że egzamin unieważnia komisja sprawdzająca, kiedy w czasie oceny stwierdza, że uczeń nie pisał samodzielnie. Trzeba pamiętać, że również dawanie „ściągać” kolegom spowoduje przerwanie naszego własnego egzaminu maturalnego.
W przepisach CKE znajdziemy też jasną informację, że korzystanie z niedozwolonych przedmiotów, też jest zabronione.
- Tak naprawdę przy sobie powinniśmy mieć tylko przybory do pisania oraz w przypadku poszczególnych przedmiotów tylko instrumenty, które są dopuszczone komunikatem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jest to na przykład cyrkiel, linijka i tak dalej - mówił Rafał Janus, dyrektor I LO w Koszalinie.
W punkcie 4c czytamy też wyraźnie, że „Unieważnienie podczas egzaminu następuje, jeżeli zdający: wniósł na salę egzaminacyjną jakiekolwiek urządzenie telekomunikacyjne lub korzysta z takiego urządzenia na sali egzaminacyjnej.”
- Ten punkt jest bardzo przestrzegany. Przypominam, że samo wniesienie może być powodem do unieważnienia egzaminu. Dlatego przestrzegamy naszych uczniów. Mieliśmy w ubiegłym roku sytuację kiedy na sali odezwał się telefon komórkowy, wydaje mi się, że nie był to dzwonek, a jakieś powiadomienie. Niestety, egzamin został przerwany i unieważniony. Na szczęście był to kolejny, dodatkowy przedmiot, dzięki czemu nie została unieważniona cała matura.
Pojęcie „urządzeń telekomunikacyjnych” z roku na rok się rozszerza. Jeśli macie smartwatch, też zostawcie go w domu na czas egzaminu. - Na egzamin można zabrać też małą butelkę wody - przypomina dyrektor Janus.
4 maja maturzyści zasiądą do egzaminu z języka polskiego, 7 maja będą rozwiązywać zadania z matematyki, a 8 maja z języka angielskiego. Matury pisemne potrwają aż do 23 maja.