Tego o mistrzu Józefie Święcickim nie wiedzieliście
Nie tylko pięknie budował, opatentował też np. ściany ognioodporne, rozpowszechniał tradycję szachową i pisał dramaty. Taki był Józef Święcicki.
I takiego na kartach swojej książki przedstawia Bogna Derkowska-Kostkowska, historyk sztuki z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury. „Bydgoszczanin i budowniczy. O Józefie Święcickim, architekturze i Bydgoszczy 1859–1913” - tak brzmi tytuł niezwykłego wydawnictwa. Niezwykłego z wielu powodów.
Ścianki jeździły do Pragi
- To obszerna i dość szczegółowa baza wiedzy nie tylko o samej architekturze Józefa Święcickiego, ale także o wielu innych aspektach jego życia, o których mnóstwo bydgoszczan pewnie nie ma pojęcia - mówi nam autorka książki. - Głównie kojarzy nam się jako projektant, ale był też dramatopisarzem, intensywnie działał w Bydgoskim Towarzystwie Szachowym, był wreszcie wynalazcą. Opatentował na przykład ścianki ognioodporne, które później były dystrybuowane w Pradze.
Jak mówi Bogna Derkowska-Kostkowska, książka to nie jednak nie tylko sam Święcicki. - Zależało mi, by pokazać w niej jak wyglądała Bydgoszcz w jego czasach i jak on ją postrzegał - tłumaczy. - Książka jest także oczywiście mocno ukierunkowana na samą architekturę Święcickiego. Każda kamienica jest w niej opisana i to nie zdawkowo, nie w sposób katalogowy. Starałam się przedstawić dla kogo poszczególne kamienice były budowane, w jaki sposób planowane, kto w nich mieszkał, jakie historie się z nimi wiążą, co się w nich działo. Myślę, że to bardzo ciekawa rzecz dla tych wszystkich, którzy współcześnie zamieszkują budynki zaprojektowane przez Józefa Święcickiego.
Oprócz bydgoskich kamienic w książce znajdziemy też te, które mistrz zaprojektował między innymi w Inowrocławiu i w Solcu Kujawskim. Tu warto zaznaczyć, że wydawnictwo zawiera aż 440 zdjęć i wymienia aż 460 nazwisk osób bliżej lub dalej związanych z życiem budowniczego. - Jest tam obszerna biografia Święcickiego uwzględniająca także jego rodzinę - uzupełnia autorka książki.
Kto chce się spotkać?
Dziś o godz. 18 w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury przy pl. Kościeleckich zacznie się spotkanie promujące książkę, w czasie którego będzie można porozmawiać z autorką. Wstęp na spotkanie jest wolny. A gdzie można kupić książkę? Już jest w sprzedaży w KPCK, niedługo będzie można ją także znaleźć w Bydgoskim Centrum Informacji. Kosztuje 40 złotych.