Tarnów. Historia Żołnierzy Wyklętych jest dość pogmatwana. Ale należy im się pamięć [ROZMOWA]

Czytaj dalej
Fot. Paweł Chwał
Łukasz Winczura

Tarnów. Historia Żołnierzy Wyklętych jest dość pogmatwana. Ale należy im się pamięć [ROZMOWA]

Łukasz Winczura

Rozmawiamy z Adamem Rybą, historykiem, o osobie Jana Jandzisia, Żołnierza Wyklętego, który niedawno został awansowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę do stopnia podporucznika.

Skąd u pana zainteresowanie postacią Jana Jandzisia?

Wszystko zaczęło się dawno temu, gdy mój teść opowiedział mi historię zamachu na sowietnika Lwa Sobolewa.

Mówimy o wydarzeniach z 10 września 1946 roku?

Tak. Mój teść był świadkiem tego zamachu. Miał wtedy osiemnaście lat. Jak wspominał wyszedł z zakładu wulkanizacyjnego przy Bernardyńskiej, siadł na Wielkich Schodach, żeby zjeść borówki. A za chwilę padły strzały.

Strzelał Mieczysław Cielocha.

Tak, on pociągnął za cyngiel. Był w towarzystwie swojego rodaka z Woli Rzędzińskiej Stanisława Zauchy Ale dowódcą akcji był właśnie Jan Jandziś, który obserwował przebieg wydarzeń z wysokości ulicy Targowej.

Cielocha został później skazany na karę śmierci.

Przez rozstrzelanie. I tu mamy dalszy ciąg historii. Pewnego dnia zadzwonił do mnie wójt Grzegorz Kozioł. Pojechaliśmy do Woli Rzędzińskiej, do pani Marii Bober, siostry Mietka Cielochy, której marzeniem było odnaleźć grób brata. Pani Maria była ciężko chora, przeszła wylew, kończyła 95 lat. I te dwie historie - opowieść mojego teścia oraz spotkanie z panią Marią spowodowały, że zająłem się badaniami nad antykomunistycznym podziemiem.

W dalszej części przeczytacie między innymi:

 • w jakich innych akcjach uczestniczył Jan Jandziś
 • dlaczego Żołnierze Wyklęci wzbudzają różne reakcje w ostatnich latach
 • w jaki jeszcze sposób Jana Jandzisia uhonorował prezydent Andrzej Duda
Pozostało jeszcze 74% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Winczura

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.