Talony zamiast gotówki z 500 plus. W Grudziądzu coraz więcej takich rodzin
Przybywa rodzin, które marnotrawią pieniądze na dzieci.
11 rodzin z Grudziądza nie otrzymuje pieniędzy z programu Rodzina 500 plus tylko pomoc w formie rzeczowej. Liczba ta nie wydaje się duża, ale urzędnicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie z niepokojem zauważają, że w ostatnim czasie takie decyzje muszą wydawać coraz częściej.
- Być może na początku obowiązywania programu rodziny bardziej się pilnowały? - przypuszcza Monika Łagoda, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Powód: rodzice pijani, a dzieci zaniedbane
Wypłaty w ramach rządowego programu wsparcia rodzin ruszyły w kwietniu ubiegłego roku.Od samego początku uprzedzano, że w przypadku marnotrawienia funduszy, które mają być przeznaczane na dzieci, świadczenie będzie zamieniane na pomoc rzeczową.
O pierwszej takiej zamianie w Grudziądzu urzędnicy zdecydowali jesienią ubiegłego roku. - A od wiosny zamian mamy coraz więcej - mówi dyrektor Łagoda. - Łącznie wydaliśmy 11 takich decyzji, a wobec trzech kolejnych rodzin postępowania jeszcze się toczą.
Powody? Najczęstszy to problem alkoholowy w rodzinie i zaniedbania wobec dzieci. Często także długi: niezapłacone rachunki za czynsz i media.
Trzy rodziny zaskarżyły decyzje MOPR-u do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jedna skarga została odrzucona, a decyzja o zamianie formy pomocy podtrzymana. Dwie skargi jeszcze czekają na rozpatrzenie.
Urzędnicy: sygnały sprawdzamy dokładnie
- Informacje o marnotrawieniu pieniędzy z programu 500 plus docierają do nas z różnych źródeł. Czasami są to anonimowe zgłoszenia od mieszkańców, czasami od policjantów, zarządców nieruchomości, nauczycieli... - wylicza dyrektor Łagoda. I dodaje: - Wszystkie sygnały dokładanie sprawdzamy, m.in. przeprowadzając wywiady środowiskowe. Jeśli informacje się potwierdzają, najpierw rozmawiamy z rodzicami, zachęcamy ich do współpracy. Jeśli nie ma takiej woli, forma świadczeń jest zamieniana. W skrajnych przypadkach dzieci trafiają do pieczy zastępczej, a rodzina pozbawiana jest świadczeń.
Pomoc: zakupy, opłaty
Nie tylko rodzice otrzymujący pieniądze z programu 500 plus są pod lupą pracowników ośrodka.
Wsparcie rzeczowe zamiast finansowego otrzymuje też około 180 osób, którym przysługują zasiłki w ramach pomocy społecznej.
- Pomoc rzeczowa jest realizowana w bardzo różnych formach, ustalanych według potrzeb poszczególnych rodzin - dodaje dyrektor Łagoda.
MOPR, na przykład, przydziela takim rodzinom talony na żywność i środki czystości , opłaca rachunki za media i czynsz.