Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Teresa Semik

Tak Niemcy likwidowali polską elitę na Śląsku. Nie znamy nawet dokładnej liczby ofiar Intelligenzaktion Schlesien

Więźniowie obozu niedaleko Jeny wyzwoleni przez Amerykanów w 1945 roku. Zdjęcie z wystawy fundacji Ślązacy.pl, która będzie w Sejmie od 25 stycznia br. Fot. Zbiory Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Więźniowie obozu niedaleko Jeny wyzwoleni przez Amerykanów w 1945 roku. Zdjęcie z wystawy fundacji Ślązacy.pl, która będzie w Sejmie od 25 stycznia br. na temat akcji wymierzonej w elitę intelektualną na Śląsku.
Teresa Semik

Intelligenzaktion Schlesien to wciąż mało poznane represje wymierzone w polską inteligencję. Wystawa o tych zbrodniach od 25 stycznia będzie w Sejmie RP.

Co ważne, wystawę o wyniszczeniu i likwidacji polskiej inteligencji w tzw. Rejencji Katowickiej w czasie drugiej wojny, zaprezentowaną w polskim Sejmie, sfinansuje głównie przedsiębiorca z Pomorza (chce zachować anonimowość). W województwie śląskim nie udało się znaleźć wsparcia dla przypomnienia tragicznych losów mieszkańców tych ziem. Organizatorem wystawy jest fundacja Ślązacy.pl, autorami scenariusza: Łukasz Kobiela i dr Andrzej Krzystyniak.

„Tylko naród, którego warstwy kierownicze zostaną zniszczone, da się zepchnąć do roli niewolników” - przekonywał Adolf Hitler. Niemcy wkroczyli na Górny Śląsk z tzw. listami proskrypcyjnymi, listami śmierci lub gończymi, jak je też nazwano. W ich przygotowaniu pomagała mniejszość niemiecka. Były na tych listach nazwiska Polaków uznanych za „wrogów Rzeszy”, m.in. Konstantego Wolnego - marszałka Sejmu Śląskiego, Jerzego Ziętka - burmistrza Radzionkowa, Leona Malhomme - wicewojewody katowickiego, Stanisława Adamskiego - biskupa katowickiego, Stanisława Ligonia - dyrektora radia w Katowicach.

Masowe aresztowania

Nie znamy nawet dokładnej liczby ofiar Intelligenzaktion Schlesien (Akcja Inteligencja - Śląsk), bo taki kryptonim nosiła ta operacja niemieckiej policji bezpieczeństwa. Nikt za nią nie poniósł odpowiedzialności. Wszystkie śledztwa zostały umorzone.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Teresa Semik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.