Tajemnicza arystokratka z Brynka i tragiczny mezalians

Czytaj dalej
Fot. ARC prywatne
Magdalena Grabowska

Tajemnicza arystokratka z Brynka i tragiczny mezalians

Magdalena Grabowska

Niczego jej nie brakowało. Mieszkała w pięknym pałacu. Była bogata i utalentowana. Zakochała się w miejskim proboszczu. To był mezalians nie do zaakceptowania. Skończyło się tragedią. „Gra o tron”? „Wersal. Prawo krwi”? To nie opowieść z serialu. Historia dzieje się w małej śląskiej wsi Brynek. Czy jest prawdziwa?

Ta dworska intryga zaczyna się w małej śląskiej wsi Brynek. To właśnie tam stoi tajemniczy pałac Donnersmarcków. Krążą wokół niego różne legendy. Jedna z nich opowiada o zagadkowej śmierci arystokratki, córki hrabiego Donnersmarcka, który był ówczesnym właścicielem majątku.

Według tubylców, historia zaczyna się od przejęcia przez hrabiego Donnersmarcka pałacu. On sam bardzo interesował się i fascynował hippiką - jazdą konną. W związku z tym w Brynku powstała stadnina koni roboczych, które pracowały na okolicznych polach, ale także wierzchowych, wysokiej krwi, bardzo drogich i rasowych.

Żeby były w dobrej kondycji, musiały być stale w ruchu. Dlatego też trzy córki hrabiego często na nich jeździły, oczywiście pod czujnym okiem wymagającego ojca. Jedna z nich miała talent dydaktyczny i postanowiła uczyć w szkole w Tworogu. Uczyła do czasu, aż popełniła samobójstwo. Choć oficjalna wersja była zupełnie inna.

Otóż podobno w cwale na jednym z koni, w trakcie przejazdu przez rzekę Stołę, nagle na grobli spadła z konia i złamała kręgosłup. Niestety, nie udało jej się uratować, po trzech dniach zmarła. Okazało się to wyimaginowaną opowieścią. A prawda była zupełnie inna.

Arystokratce przydarzył się romans z miejscowym proboszczem. Był to w tamtych czasach prawdziwy dramat, straszny mezalians, i to z nic nieznaczącym klechą. Samobójstwo wydawało się być dla niej jedynym rozwiązaniem z tej sytuacji. Żeby jednak nie wywołać skandalu, wymyślono, że przytrafił jej się tragiczny wypadek. Straciła życie, a jej kochanka przeniesiono do innej parafii, podobno gdzieś za Raciborzem.

Następna córka Donnersmarcka miała wyjść za mąż za majora wojsk pancernych. Trzecia kupiła pałac, prawdopodobnie w Rybnej.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Magdalena Grabowska

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

antsob

Mógł to być Clemens Heinrich Graf von Kageneck, który był mężem Marii Karoliny Gräfin Henckel von Donnersmarck. Służył w wojsku lądowym(( Republiki Federalnej Niemiec podczas II wojny światowej. ))Został udekorowany Krzyżem Kawalerskim Żelaznego Krzyża z liśćmi dębu.

Czy to tak mialo byc czy to jest hohlik? :D

Violetta F

" Służył w wojsku lądowym Republiki Federalne Niemiec podczas II wojny światowej" - to jest nieprawda
Proszę sprawdzić jak w tym okresie nazywały się Niemcy.

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.